Silnice jsou kvůli nahrnutým sněhovým bariérám stále užší, řidiči musejí být den ze dne opatrnější a problémy se nevyhnuly ani dopravcům. Podle organizátorů MS Liberec 2009 mohou mít navíc přívaly sněhu vliv na návštěvnost závodů. „Medializace kalamitního stavu v Liberci samozřejmě může návštěvnost ovlivnit,“ řekl Deníku mluvčí organizačního výboru MS Liberec 2009 Zdeněk Soudný.

Na samotné závody sice podle něj kalamitní stav žádný vliv nemá, rozhodně je ale komplikací. Musíme samozřejmě nasadit více lidí, více techniky a kvůli vyšší zátěži jsou lidé pochopitelně unavenější,“ poznamenal Zdeněk Soudný s tím, že na odklízení sněhu se podílejí také dobrovolníci.

Na odklízení sněhu se podílí veškerá dostupná technika

Do údržby městských komunikací je aktuálně zapojena veškerá technika. Liberecké ulice brázdí patnáct velkých a osm malých sypačů, desítka menších mechanismů, s nimiž je v terénu třicet lidí, a dalších osmdesát lidí se podílí na ručním úklidu zejména chodníků. „Oproti jiným zimám je jejich počet navýšen zhruba o třicítku,“ upřesnil mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Většina komunikací první a druhé kategorie je v současné době stále sjízdná. Jinak už je to v některých lokalitách v případě silnic třetích tříd a chodníků, které jsou na řadě míst prakticky neschůdné.

Vzhledem k množství sněhu trvá údržba podstatně déle a komplikací v dopravě jsou především stále větší bariéry, vzniklé nahrnováním sněhu, pro který už není u chodníků místo. „Tyto problémy jsou skoro všude, kde se pluhuje a kde je zástavba. Komunikace se stále zužují a řidiči by tomu měli přizpůsobit svou jízdu,“ uvedl pro Deník náměstek Krajské správy silnic Libereckého kraje Jiří Daníček.

Na silnicích spravovaných krajem je podle něj situace stále zvladatelná. „Přestože sněží vlastně už týden vkuse, můžeme říct, že splňujeme zákonem stanovené časové limity pro odstraňování závad,“ konstatoval Jiří Daníček.

Sníh působí potíže také dopravnímu podniku. V pátek ráno zapadl kvůli sněhu autobus č. 502 v Šimonovicích. „Byl to zatím jediný odpadlý spoj,“ komentoval provozní ředitel Dopravního podniku města Liberce Ludvík Lavička. Den předtím pak způsobil zapadlý kamion ve Vratislavicích zpoždění tramvaje.

Až na tyto případy a občasné zpožďování spojů ale zatím dopravní podnik výraznější problémy nemá. S těmi se naopak velmi často potýká společnost .A.S.A., která v Liberci sváží odpady. Kvůli sněhovým bariérám se totiž její pracovníci jen těžko dostávají k popelnicím a kontejnerům. Nejsložitější situace panuje v okrajových částech města a na sídlištích.

Kalamitní stav vyhlásili také ve Frýdlantu

Stav sněhové kalamity už v pátek vyhlásil také Frýdlant. „Město Frýdlant požádalo o spolupráci s likvidací sněhu kromě firmy .A.S.A. ještě další dvě společnosti – Silkom s.r.o. a Karo, které se po dobu vyhlášení kalamity budou společně snažit zvládnout situaci na místních komunikacích ve městě a v Albrechticích,“ uvedl Jan Mráz z majetkosprávního odboru frýdlantské radnice.

Jak v Liberci, tak ve Frýdlantu bude trvat stav kalamity až do odvolání, které bude vyhlášeno v okamžiku, kdy pominou současné nepříznivé klimatické podmínky a nebude docházet k prodlužování doby potřebné k odklízení sněhu na komunikacích. Kalamitní stav znamená to, že zimní údržba se provádí bez ohledu na stanovené pořadí údržby komunikací s prioritou na dopravně významných komunikacích.

Když pomineme sníh, panuje v Liberci klidná dopravní situace, říká Pavel Rychetský

Liberec - Již dlouho před začátkem Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci mluvilo o dopravním chaosu a možných kolapsech v souvislosti s hromadnými nájezdy příznivců lyžování. Dopravní situace je ale zatím překvapivě klidná, některá riziková místa jsou dokonce méně frekventovanější. Na dosavadní průběh šampionátu z hlediska dopravy jsme se zeptali vedoucího odboru dopravy libereckého magistrátu Pavla Rychetského.

Jaká byla situace v Liberci před šampionátem a v jeho dosadadním průběhu?
Pominu–li komplikace se sněhem, tak v podstatě žádné problémy nejsou. Je ale pravda, že školy měly tento týden prázdniny a řada lidí odjela. Příští týden už zřejmě bude vypadat jinak. Bude se hrát hokej, chystají se koncerty a především budou na programu mistrovství divácky zajímavější závody.

Nějaké problémy ale byly při zahájení šampionátu v Tipsport areně…
To je pravda, ale jen co se týče kolon v okolí Tipsport areny. Musíme však vzít v úvahu, že dlouhé fronty se tvoří před arenou vždy, když se hraje hokej, takže se s tím dalo počítat a nešlo o nic výjimečného. Řidiči museli předpokládat, že pár minut před slavnostním zahájením šampionátu tu stráví nějakou dobu v koloně.

Na dalších místech zatím potíže nebyly?
Žádné významné a když, tak jen krátkodobé.