ČEZ ještě nyní eviduje 8 poruch na vysokém napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí.

"Během noci jsme dokonce z bezpečnostních důvodů museli z mnoha míst stahovat naše poruchové čety, ohrožovaly je pády stromů a větví. Od rána v terénu znovu pracují maximální kapacity poruchových čet Skupiny ČEZ i externích firem," uvedla k aktuální situaci Soňa Holingerová Hendrychová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

Kalamitní stav trvá

Stále tak trvá energetický kalamitní stav, který ČEZ vyhlásil včera v 11 hodin dopoledne. "Maximální počty našich pracovníků odstraňují vzniklé poruchy způsobené větrem, a převážně mokrým sněhem, následkem čehož stromy a větve opakovaně padají do vedení. Místy jsou přetrhané a popadané vodiče. Posílen je také dispečink a call centrum Skupiny ČEZ," informuje tisková mluvčí.

V současné době energetici pracují na obnovení dodávek do části obcí Jeřmanice, Kokonín, Rádlo, Sedlejovice, Frýdštejn, Tanvald, Jiřetín, Hejnice, Kytlice, Mlýny, Chřibská, Bedřichov, Janov, Rychnov, Půlený, Nová Ves, Kokonín, Pěnčín.

Jak doplnila Soňa Holingerová Hendrychová, zákazníci Skupiny ČEZ mohou v případě přerušení dodávek elektrické energie využít následujících telefonických linek:

Poruchová linka Skupiny ČEZ 840 850 860
Zákaznická linku Skupiny ČEZ 840 840 840

"Omlouváme se všem našim zákazníkům, kteří v tuto chvíli ještě nemají zajištěnu dodávku energie do svých domácností, intenzivně pracujeme na odstranění důsledků, které napáchala sněhová kalamita a silný vítr. Dodávku elektřiny se budeme snažit většině zákazníků obnovit během dneška. Výrazně však do oprav zasahují nepříznivé klimatické podmínky a v některých lokalitách nepřístupný terén, kam se poruchové čety s těžkou technikou obtížně dostávají," vysvětluje tisková mluvčí.

Záchranáři mají plné ruce práce

I Záchranná zdravotnická služba Libereckého kraje zaznamenala zvýšený počet výjezdů. "Za uplynulých 24 hodin vyjely posádky ZZS LK k několika úrazům a jedné dopravní nehodě. související se sněhovou kalamitou," popsala situaci záchranářů Lenka Moravcová, tisková mluvčí ZZS LK, přičemž doplnila, že nedaleko Nového Boru byl ošetřován starší muž po čelním nárazu osobního auta. S lehkými poraněními hlavy byl odvezen do spádové nemocnice.

Ovšem úrazy se nevyhnuly ani chodcům. Například V Rychnově u Jablonce upadla asi 30letá žena, s poraněním dolní končetiny byla převezena k ošetření do jablonecké nemocnice. V podvečerních hodinách v Liberci u muzea spadla větev na hlavu asi 55letému muži. S poraněním krku jej sanitka převezla do liberecké nemocnice.

"Ve 22.45 spadla větev na výjezdovou komunikaci od garáží sanitek libereckého výjezdového stanoviště na Husovu ulici. Větev byla odstraněna posádkami ZZS LK, posádka HZS LK pomohla odstranit popadané vedení. Tato událost neohrozila žádného pacienta," pokračuje ve výčtu událostí včerejšího dne Lenka Moravcová.

Jak vás zasáhla sněhová kalamita. Pište do diskuze.

Zoo bude zavřená až do pondělí

Potíže se sněhem již zaznamenala i liberecká zoologická zahrada, která bude nejméně do pondělí 19. října pro veřejnost uzavřená. Na vině je těžký mokrý sníh, který způsobil řadu polomů. Ty popadaly i do expozic a způsobily nám po červencovém orkánu další majetkové škody.

"Škody na zvířatech by snad neměly být žádné. Dokud sníh nezmizí i z ostatních stromů, které i nadále hrozí zřícením, není možné návštěvníky z bezpečnostních důvodů do areálu vpustit," upozorňuje Ivan Langr, tiskový mluvčí liberecké zoo.

ČTĚTE TAKÉ:

Situaci sledujeme. Článek budeme dále aktualizovat.