Pátek 17. 12.

Dopravu na Liberecku nadále komplikuje silný vítr a závěje. Silničářům se po celonočním boji podařilo pro veškerou dopravu zprovoznit silnici I/13 z Liberce na Frýdlant, osobní auta již projedou i silnicí přes Oldřichovské sedlo. Vítr komplikuje dopravu i kolem Hrádku nad Nisou a v Podještědí. Problémy jsou i na železnici, kvůli závějím se zastavila doprava na třech tratích na Liberecku.

Z Dolní Řasnice do Jindřichovic pod Smrkem nejezdí vlaky už od úterý a Ve čtvrtek byal uzavřena i trať mezi Frýdlantem a Rapenavou. Vlaky nahradily autobusy, kvůli problémům na silnicích musí ale cestující počítat se zpožděním. Doprava stojí od rána i na železnici z Liberce na Semily, kde se porouchal motorový vůz.

Na Frýdlantsku stále platí kalamitní stav, který ve středu vyhlásili starostové ve Frýdlantu, Hejnicích, Novém Městě pod Smrkem a Lázních Libverda. „Platit bude minimálně do odpoledne,“ potvrdil starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Silný vítr žene sníh z polí a zafoukává silnice. „Na některých leží až dvoumetrové závěje,“ dodal Ramzer.
Problémy byly ráno také v oblasti Hrádku nad Nisou, kde byly zaváté dvě silnice třetí třídy, už se je ale podařilo zprůjezdnit. Stále se ale v této oblasti tvoří sněhové jazyky, a motoristé by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností. "Silný vítr a sněhové jazyky komplikují dopravu také o v okolí Jablonného v Podještědí," dodal Pospíšil.

Jinak je poměrně klid a silnice jsou průjezdné. Teploty ale místy klesají až k 12 stupňům pod bod mrazu. "Sůl na silnicích neúčinkuje a vozovky mohou namrzat, řidiči by proto měli jezdit opatrně," řekl. Hlavní tahy jsou většinou holé, místy ale mohou ležet zbytky sněhu. Na silnicích nižších tříd a v horských oblastech leží ujetá vrstva sněhu.


Čtvrtek 16. 12.

Celý region zasypaly v noci z úterý na středu desítky centimetrů nového sněhu, celková pokrývka tam dosahuje výšky od půl metru ve Frýdlantu v Čechách až po 80 centimetrů v Novém Městě pod Smrkem. Odklízení sněhu komplikovaly kruté mrazy, které v noci ze středy na čtvrtek dosahovaly až k mínus dvaceti stupňům Celsia.

Proto vyhlásili starostové Hejnic, Frýdlantu a Nového Města hned ve středu kalamitní stav. Ten ještě dnes celý den platí.

Pokud nezačne zítra, v pátek 17. prosince, sněžit, chystají se v tento den starostové kalamitu odvolat.

„Ještě dnes uvízly v Albrechticích v závějích, které sem navál vítr, kamiony. Proto jsme pro Frýdlant a Albrechtice kalamitu nechali. Jestli ji odvoláme v pátek, netuším. Záleží to na tom, jestli zase nezačne padat,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Haldy sněhu odváží ve Frýdlantu deset nákladních aut, silnice prohrnuje další desítka traktorů a sypačů. „Asi třetinu města už máme od sněhu uklizenou,“ dodal starosta.

Nákladní automobily, naložené hromadami sněhu, brázdí také celé dny od rána do večera Hejnice. „Předpokládáme, že v pátek kalamitu odvoláme. Jsme tady pod horami na přívaly sněhu zvyklí, ale tento týden toho napadlo najednou příliš moc. Silnice jsou s opatrností sjízdné, teď se pouštíme do uklízení chodníků,“ upřesnil starosta Jiří Horák. Kalamita platila také v blízkých Lázních Libverda.

Nové Město pod Smrkem má kliku, že stojí nejvýše z obcí Frýdlantska, kam až velká voda nedosáhne. Ovšem vynahradí si to v zimě, o to víc město každý rok zápasí se sněhovou nadílkou.

„Kalamitu jsme v posledních letech ani jednou nevyhlásili, jsme na přívaly sněhu zvyklí. Ale tento týden napadlo rekordní množství, nejvíc od roku 1978. Dohromady máme více než 80 centimetrů sněhu. Proto jsme hned ve středu vyhlásili kalamitu. Samozřejmě, že i z toho důvodu, aby lidé nechali auta doma, pokud to není nutné, a zbytečně neucpávali silnice,“ řekl starosta Nového Města Pavel Smutný.

Jak doplnil, pravidelně každou zimu odváží město nákladními auty z obce sníh, ale auta jezdí jen několik dní. Letos se vozy nezastavily už od 9. prosince, a sníh odvážely několik dní také před tímto datem. „To je mimořádná situace,“ doplnil starosta.