Prvním z nich byly kachny, jejichž krmení patří v zimních měsících k oblíbeným kratochvílím především dětí. Ornitologové doporučují rostlinnou potravu jako salát, listy zeleniny, hrách či cizrna. Pouze výjimečně je možné krmit kachny malým množstvím pečiva, které by mělo být měkké, nikoliv čerstvé, a nalámané na malé kousky. Tvrdý chléb nebo pečiva mohou ptákům zranit jícen.

Naopak nutrie není vhodné podle odborníků přikrmovat. Mohou způsobit řadu problémů a jsou přenašeči různých nemocí. Nutrie říční je v České republice nepůvodním druhem, který k nám byl přivezen z Jižní Ameriky v rámci kožešinových chovů. I když to na první pohled nevypadá, nutrie jsou stále divoká zvířata a nelze je vnímat jako domácí mazlíčky.

„Tato zvířata se v případě ohrožení, zejména ve vodě, aktivně brání a ve spojení s tím, že přenášejí řadu nemocí jako leptospirózu, tularemii nebo salmonelu, může jejich kousnutí znamenat velkou nepříjemnost. Osobně bych k nim své děti nepouštěl a ani je nekrmil,“ zdůraznil vedoucí Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště.

Drobní opeřenci a lesní zvěř

Když teploty klesnou pod nulu, je podle ornitologů vhodné vyvěsit krmítko a začít s přikrmováním. Krmítko musí být alespoň metr a půl nad zemí, ideálně na závětrném a nerušeném místě. Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.

„Do krmítka doporučujeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin; strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs,“ sdělila Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Květinářství Flowerbox.
Síla květin. Liberecké květinářství tvoří originální boxy

Podle odborného lesního hospodáře Karla Koláře může nevhodné přikrmování zvěře i zabíjet. Sám se stará o krmelec, který chodí každý druhý nebo třetí den kontrolovat.

„Ideální potravu představují mrkve či jablíčka, které je potřeba ještě rozpůlit,“ dodal Karel Kolář. Naprosto nevhodné je pečivo a cukroví, které obsahuje tuky a bílý rafinovaný cukr. „Ještě před pár lety jsem v krmelci nacházel kousky vánoček a linecké cukroví,“ zavzpomínal myslivec.