Stromořadí 129 lip z konce 19. století podél Masarykovy ulice je nutné odstranit kvůli jeho špatnému stavu. O kampani ve středu informoval primátorčin náměstek Lukáš Martin (ČSSD).

„Záleží nám na názoru občanů. Chceme vzbudit zájem o stromořadí u co největšího množství lidí, proto jsme se pustili do poměrně rozsáhlé informační kampaně. Její součástí budou i besedy o osudu aleje, na nichž budou moci lidé říci své připomínky k projektu," uvedl Martin.

Radnice už ke kácení uspořádala výstavu v budově, kde jsou přepážky většiny jejích agend.

Výstavu někdo ukradl

Další výstava se nyní koná v Masarykově ulici. „Mezi dvěma lípami u zastávky MHD naproti Severočeskému muzeu jsou zavěšené historické obrázky aleje doplněné o dokumenty ukazující současný špatný zdravotní stav stromů," uvedla mluvčí města Zuzana Minstrová.

Ty ale někdo po jediném dnu ukradl. „Neznámý poberta si dal tu práci, že uřízl šňůry, natažené mezi dvěma lípami a všechny obrázky a ofocené dokumenty, které zde byly pověšené, sebral," popsala Minstrová.

Liberecký magistrát ale chce výstavu obnovit. „Kvůli tomu, aby na stromech vydržela déle, zřejmě obrázky zavěsí úředníci výš, aby na ně lidé ze země nedosáhli," dodala mluvčí.

Příští týden také úředníci osloví místní s dotazníkem. „Lidé se budou moci vyjádřit, jestli souhlasí s obnovou aleje a jestli vědí, proč ji město chystá," řekla Minstrová. Radnice si také nechává vypracovat další dva posudky, přestože už má tři jiné. „Jeden nový posudek zkoumá, jak ovlivňuje stromořadí prostor Masarykovy ulice a jaký by mohla na něj mít vliv nová alej tvořená mladými, tudíž mnohem nižšími stromy. Další posudek analyzuje výskyt živočichů v dané lokalitě, včetně dopadu obnovy aleje na jejich život," vysvětlila mluvčí.

Kácení začalo v březnu

Alej je tvořena převážně stoletými lípami. Letos v březnu nechalo město pokácet sedm stromů v nejhorším stavu. Už toto kácení se některým místním nelíbilo.

„Ekologové na Šumavě hájí každý strom a tady se alej, která je ozdobou města, prostě vykácí. Je to jednodušší než je ošetřit a zjistit, které jsou dobré," řekl tehdy Vladimír Hakel, který se v jedné z vil v Masarykově ulici před 62 lety narodil.

Podle odborníků je ale vhodnější vysadit alej novou, zachránit by totiž mohli jen pár stromů. Podle posudku z loňského roku hrozí u 125 stromů vyvrácení. Na jejich špatném stavu se podepsala nejen rekonstrukce tramvajové trati před 30 lety, ale také napadení agresivními dřevokaznými houbami nebo solení chodníků a komunikací v jejich okolí. Už v minulých letech několik stromů spadlo, obešlo se to bez zranění. Město chce zbylé stromy pokácet v příštím roce, do té doby by měla být hotová studie na obnovu aleje. Na financování projektu se bude město snažit získat dotace z evropských či státních fondů.

Alej lemuje jednu z nejhezčích libereckých ulic, která současnou podobu získala v době největšího rozmachu města na přelomu 19. a 20. století. Architektonicky ojedinělý celek tvoří lázně císaře Františka Josefa I., Severočeské muzeum a dětská poliklinika. Je tam i kdysi slavné výstaviště, které ale dnes chátrá. Alej také vybízí turisty k romantické procházce z centra města k zoo, botanické zahradě nebo Lidovým sadům.