Přesvědčit školáky, že je nutné své zdraví chránit, si dala za úkol Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a uspořádala pro žáky preventivní přednášky Helma je cool s multimediální prezentací zásad bezpečnosti při sportovních aktivitách s demonstrativními ukázkami nebezpečí a úrazů, které jim hrozí při nepoužívání helem a chráničů. Nechybí v nich ani krátký písemný test, který například již dříve potvrdil, že až polovina dětí nenosí při sportu chrániče.

„Řada dětských úrazů způsobených při sportech je zbytečných a je možné jim zabránit. Společným jmenovatelem většiny závažnějších úrazů je absence sportovní přilby,“ uvádí specialista marketingu a komunikace Krajské pobočky VZP pro Liberecký kraj Stanislav Šetina. Jaké chrániče a jak je vybírat na Základní škole Lesní v Liberci bude po celé dnešní dopoledne školákům radit aktivní sportovec.

„Akce se koná v rámci Týdne bezpečnosti v Libereckém kraji a obdobně jako v předešlých dnech v Semilech a v České Lípě, tak i nyní ve škole v Lesní žáky poučí, že je nutné, aby helma dobře seděla na hlavě, a poradí, aby si sportovci vybírali především výrazné barvy,“ doplnil Stanislav Šetina.

Nutnost používání především cyklistických přileb dokládají i čísla z Krajské nemocnice v Liberci. „Od doby, kdy se v České republice objevila horská kola a cyklistika se stala oblíbeným rodinným sportem, rapidně přibylo úrazů způsobených při jízdě na kole. Každoročně jich v nemocnici evidujeme několik desítek,“ potvrdil Jaroslav Tvrzník z tiskového oddělení liberecké nemocnice.

Týden bezpečnosti v Libereckém kraji zahájila v pondělí vernisáž výstavy Stop! smrtelným nehodám. V rámci vernisáže byla také zahájena kampaň Libereckého kraje zaměřená na viditelnost zranitelných účastníků silničního provozu.

„V průběhu této kampaně budou předány do každé mateřské školky v LK reflexní vestičky, prvním mateřským školkám jsme je již při vernisáži výstavy STOP smrtelným nehodám předali,“ uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro dopravu v Libereckém kraji.

VZP svým pojištěncům přispívá až pěti sty korunami ročně na ochranné sportovní pomůcky. „Příspěvku od začátku roku v Libereckém kraji využilo 4 500 klientů VZP. V celé republice pak bylo na nákup chráničů rozděleno již více než 30 milionů korun,“ vyčíslil Stanislav Šetina.