Hned tři nominace na Cenu Thálie 2015 za herecký výkon. Tak zhodnotila Herecká asociace inscenaci Faust v režii nedávno zesnulého režiséra Ivana Rajmonta a především herecké výkony Veroniky Korytářové, Karolíny Baranové a Martina Polácha. Z toho první jmenovaná se dostala do užšího výběru za nejlepší ženský herecký výkon za roli Mefistofela. Vyhlášení předcházela chvíle velkého napětí. Cena nakonec místo do Liberce putovala do Klicperova divadla v Hradci Králové pro Zoru Valchařovou.

I tak bylo letošní udílení Thálií v Národním divadle pro libereckou činohru úspěchem. Vždyť porota zhlédla během roku celkem 150 inscenací pražských i oblastních divadel. A liberecký Faust patřil se třemi nominacemi bezesporu k nejúspěšnějším. „Samozřejmě jsme pevně doufali, že Veronika Korytářová si Cenu Thálie odnese. Už vzhledem k tomu, že Faust patří z pohledu textu patří 
k těm nejsložitějším. A nezastírám, že jsme trochu zklamáni, i když do Hradce gratulujeme," řekla bezprostředně po předání cen ředitelka DFXŠ Jarmila Levko. „Režisér Ivana Rajmont si totiž vymyslel 
v inscenaci mladého a starého Fausta, proto je hra tak náročná," vysvětlila před předáváním Veronika Korytářová, proč liberecký Faust porotu a výkony v ní tak zaujal.

Širší nominace získali za Liberec kromě Martina Polácha (Komik, Mefistofeles) Karolíny Baranové (Markétka) ve hře Faust také tanečník a loňský držitel oblastní Liberecké Thálie Jaroslav Kolář za roli Mánka v tanečním dramatu Gazdina roba, Kateřina Kněžíková za Norinu v opeře Don Pasquale a Pavel Nečas který se libereckému publiku představil jako Henry Higgins v muzikálu My Fair Lady. Stínem bylo, že porotu nezaujala více liberecké opera, která se těší velkému zájmu a ocenění kritiky.

Z Liberce ale nakonec přeci jen ocenění někdo přebral. Byl jím Oldřich Kříž, který v Liberci režíruje březnovou premiéru – slavnou operetu Mam'zelle Nitouche, i když cena patřila jeho synovi, Janu Křížovi, který v libereckém divadle režíroval například Zpívání v dešti a My Fair Lady. Thálii ale získal za roli Michala v muzikálu Děti ráje. „Jsem pyšný otec," zářil při předávání Oldřich Kříž.

„Naštěstí máme ještě Thálii libereckou a tak nakonec 
k Šaldům stejně doputuje," uzavírá s nadsázkou ředitelka a dodává, že ocenění má pro herce o to větší cenu, že na ně herce nominují sami diváci. Nominace končí ale už v červnu. Ceny se pak udělí při open air představení v srpnu.

Liberecký rodák Jan Kříž získal za muziikál Děti ráje cenu Thalie

Muzikálový zpěvák, vítěz reality show Robin Hood anebo cesta ke slávě Jan Kříž boduje. Za svůj skvělý výkon v brněnské verzi muzikálu Děti ráje, kde hraje postavu Michala, získal dnes v Národním divadle cenu Thalie za mimořádný jevištní výkon v kategorii opereta - muzikál. Kříž je nyní dvojnásobným držitelem ceny Thalie, tu první získal v roce 2012 za roli Dannyho v muzikálu Pomáda.

close Liberecký rodák Jan Kříž. zoom_in

"Jsem šťastný, všichni víme, že jde o nejprestižnější divadelní cenu, je to pro mě velká čest," řekl Kříž, který se bohužel udílení cen Thalie v Národním divadle nemohl zúčastnit. "Je mi to moc líto, bohužel jsem měl nasmlouvané představení a nebylo možné s tím hnout," dodal Kříž, za kterého cenu převzal jeho otec, herec Oldřich Kříž. Nadšený z úspěchu Honzi Kříže a Dětí ráje je autor muzikálu a zároveň producent Sagvan Tofi. Ten dorazil do Národního divadla s produkční muzikálu Jájou Klíčovou.

"Jsem neuvěřitelně nadšený a moc děkuju nejen Honzovi, ale všem hercům z Dětí ráje. Myslím, že i za Honzu můžu říct, že tahle cena je nás všech za poctivou práci," řekl Sagvan Tofi, producent muzikálu Děti ráje. " Byla to hrozně dlouhá a náročná cesta, neustále mi někdo házel klacky pod nohy. Hodně lidí doufalo, že to nedokážu a Děti ráje na Moravě nebudou. A jsem šťastný, že všem těm, kdo tvrdili, že to nedám a Dětí ráje v Brně úspěšné nebudou, můžu vzkázat, že se spletli. Máme neustále vyprodáno, máme Thalii a jedeme dál," dodal Tofi.


Jan Kříž měl roli Michala v Dětech ráje hrát přd lety v pražské verzi. Po čtyřech měsících ale musel kvůli pracovnímu vytížení Dětí ráje opustit a role zbyla jen na Bořka Slezáčka.
Když mu producent Dětí ráje Sagvan Tofi roli nabídl nyní, musel dlouho zvažovat, zda to tentokrát zvládne. "Jsem rád, že jsem to přijal. To, že za tuhle roli budu někdy nominován na Thalii a dokonce nominaci proměním, jsem v době,, kdy jsem před lety odcházel, opravdu nečekal," dodal Jan Kříž.

Ceny ThálieCena Thálie je ocenění udělované Hereckou asociací od roku 1993 nejlepším divadelním hercům, pěvcům a tanečníkům. Do Liberce putovala Thálie v roce 2010 pro Markétu Tallerovou za titulní roli ve vynikajícím muzikálu Dnes večer: Lola Blau. Thálii získal také operní pěvec Pavel Vančura. Ocenění získali také někdejší členové souboru DFXŠ Boris Rösner a Ivan Řezáč a v kategorii opery také Luděk Vele.