Jako první se u pomníku sešli v 11 hodin dopoledne představitelé města a kraje, spolu s pamětníky a přímými účastníky listopadových událostí. K účastníkům shromáždění promluvil filozof Jan Šolc, někdejší poradce prezidenta Václava Havla.

Světla za svobodu

Od 17 hodin pak proběhla akce v rámci Festivalu svobody. „17. listopadu zapálíme svíčky na oslavu svobody a na připomínku lidí, které zabili komunisti. Za 10 000 lidí u nás a 100 miliónů lidí ve světě," vysvětlovali organizátoři akce z platformy Bezkomunistu.cz.

Před pás sovětského tanku tak přibyla číslovka 89 a srdce sestavené ze hřbitovních svíček. Navečer pak přicházeli lidé a zapalovali vlastní svíčky. Původně chtěli organizátoři uspořádat lidský světelný řetěz, ale lidí, kteří dorazili v určený čas na náměstí Dr. E. Beneše, nebylo mnoho. Nakonec se jich v Liberci sešlo jen několik desítek.

Podobné akce se konaly na několika místech po celé republice. Asi nejvíce lidí se sešlo symbolicky v Praze na Národní třídě, kde brutální potlačení studentských protestů vyprovokovalo revoluci.