S pohmožděným zápěstím, zlomeninou, nebo na sono břicha či na pravidelnou gynekologickou prohlídku, dokonce i na malý operační zákrok do obchodního centra? To není sci-fi, ale blízká budoucnost.  V nákupní galerii Plaza na Šaldově náměstí v Liberci se buduje moderní lékařské středisko. Přestěhují se sem převážně lékaři z Polikliniky Klášter.

Část obchodního domu Plaza se změní na ordinace lékařů.„Přišli jsme s projektem Medical center Plaza, kde na prostoru více jak 1900 metrů čtverečních vznikne zhruba  30 ordinací i s operačním sálem. U lékařů se zatím setkáváme s pozitivní odezvou. Obsazeno máme už přibližně třetinu plochy," řekl Michal Svoboda, manažer centra Plaza Liberec.

Středisko  bude zastřešovat hlavně odborné lékaře.

„Nechceme, aby k nám do obchodního centra proudily davy lidí s chřipkou nebo dalšími respiračními nemocemi. Budou tu hlavně odborní lékaři. Například gynekologie, ortopedie, chirurgie, kožní," vysvětluje Svoboda.

Dveře všeobecným praktickým lékařům se ale nezavírají. Jedna taková ordinace tu bude. „V projektu se počítá s ordinací všeobecného praktického lékaře se dvěma úvazky tak, aby pokryly dopoledne i odpoledne. Lidé, co končí v práci třeba v pět odpoledne, si budou moci zajít na prohlídky bez problému k večeru," uvedla Irena Žůrková ze společnosti MEDICA SEVER, která se na projektu spolupodílí.

K doktorům do Plazy se bude chodit do prvního patra, kde je v současné době hračkářství.

„Pro lékařské středisko se počítá s prvním patrem. Stávající nájemce se přestěhuje," doplnil Svoboda.

Čekárny budou po obvodu, tak, aby do nich proudilo příjemné denní světlo.

„Operační sál, sádrovna, zázemí pro doktory v podobě sociálního zařízení a šatny se soustřeďují dovnitř. Jde nám hlavně o komfort," doplnil Svoboda.

Lékaři nebudou muset řešit ani co s odpady. O drobnou administrativní agendu se postará recepční.

„Jde nám o to, aby se lékaři i pacienti cílili dobře. Doktoři budou mít své parkovací stání. Pacienti se k nám snadno dostanou jak autem, tak i městskou hromadnou dopravou. To vnímáme jako jednu z velkých výhod," míní Svoboda.

V projektu se nezapomnělo ani na převážení pacientů sanitkou.

„Pro sanitky bude vjezd tam, kudy dnes vjíždí zásobování. Myslelo se i na výtah, kam se vejde lehátko s pacientem," řekl manažer centra.

Další plusové body sbírá nově vznikají lékařské středisko u maminek s malými dětmi. „Maminky budou moci během čekání na vyšetření využít například služeb dětského koutku," podotkl manažer centra Michal Svoboda.

Přemístění odborných lékařů z bývalého kláštera do obchodního centra na Šaldově náměstí lidé vítají. „Jsem ráda, že to tu bude. V klášteře vždycky bloudím a navíc je to daleko od zastávky autobusu. A zaparkovat v areálu? To není možné. Tady v Plaze to je všechno hned u nosu. Vidím v tom jen samé výhody. Doufám, že tu bude třeba i nějaký dobrý zubař," řekla Jana Kvasilová z Liberce.

Nechat si ošetřit pohmožděnou končetinu nebo přijít do centra na rehabilitaci či za očním lékařem bude možné už v příštím roce.

„Předpokládaný termín otevření lékařského centra se předpokládá na druhou polovinu roku 2013," dodal Michal Svoboda, manažer centra Plaza Liberec.

Historie i budoucnost Polikliniky Klášter v Liberci

• rozsáhlý třípodlažní objekt polikliniky byl postaven v letech 1897 1898

• původně zde byla klášterní škola pro mladé dívky, vedená a spravovaná sestrami řádu svaté Voršilky

• k severnímu traktu u Klášterní ulice je stavebně připojen kostel Božího Srdce Páně od libereckého stavitele Adolfa Bürgera

• za druhé světové války byla škola s ubytovnou přebudována na kanceláře

• v roce 1957 budovu přeměnili na polikliniku, která je zde dodnes

• 2013 poliklinika se stěhuje do Plazy