Vidina snadnější jízdy přilákala na cestu od pramene Nisy až k moři i sedmdesátileté manžele Hinschovy z Hamburku. „Naše kondice není nejlepší, proto jedeme jen nalehko, přespáváme v penzionech a stravujeme se po restauracích,“ shodli se manželé.
„Celá česká část od pramene Nisy byla kopcovitá a pro nás náročná, zato s nádhernými výhledy. Dál podle německo-polské hranice už to byla pohodová jízda po rovině a většinou na asfaltových cyklocestách,“ zhodnotili své dojmy.
Právě pro rovinatý terén je vidět na cyklostezce mezi Jizerskými horami a Baltským mořem hodně rodin s dětmi, které si často pro přespávání vozí stany. Na mezinárodní trase je možné potkat pádící sportovce, ale také třeba dámy z Berlína, jedoucí v bílých rukavičkách a blůzkách.
Zatímco jeden sportovec vyrazil z Liberce v pondělí dopoledne a další den v devět hodin už fotografoval soutok Nisy s Odrou, takže našlapal více jak dvě stovky kilometrů, pohodovým cyklistům stačí denně ujet kolem šedesáti kilometrů.
„Přitom si mohou v klidu vychutnat jedinečné přírodní i architektonické zajímavosti na které upozorňují mapoví průvodci nebo informační tabule na trase. A letošní září by jim na cestu mělo přát i příjemné teplé počasí,“ říká liberecká cyklistka Blanka Kostrbová. (jr)