Na rozdíl od viníka nehody, který dál pokračoval v jízdě, okamžitě zastavil, vyrazil k nehodě a z vozidla vytáhl dva zraněné. Za svůj čin byl v pondělí oceněn v liberecké Kavárně Pošta titulem Gentleman silnic, který mu předali zástupci policie i pořádající České pojišťovny.

„V tom autě bylo ticho, tak mě nejprve napadlo, že jsou mrtví. Pak jsem vytrhl dveře, ani nevím přesně jak, protože mě poháněl adrenalin. Jeden cestující byl při vědomí, protože pořád opakoval: Můj syn je v kómatu. Můj syn je v kómatu. Tak jsem nejprve pomohl ven jemu a pak jsme společně vytáhli i jeho syna,“ zavzpomínal na osudové okamžiky pan Jano. „Byl hodně pomlácený, určitě měl něco s hlavou. Ale neviděl jsem žádné krvácení. Tak jsem na něj začal mluvit, aby se trochu zorientoval.“

S těžce zraněným mladíkem pan Jano komunikoval až do příjezdu záchranné služby. „Pocitově to mohlo trvat pět až deset minut. Během té doby zastavovali další řidiči a ptali se, jestli mohou pomoci,“ dodal tatínek tří dětí, který za sebou sice nemá žádný zdravotnický kurz, ale aktivně se o zásady první pomoci zajímá. Díky tomu se mu také podařilo zachránit i svého několikaměsíčního synka, který se začal doma dusit. „Naštěstí jsem jen pár týdnů předtím koukal na YouTube, jak rozdýchat kojence,“ vysvětlil.

Podle krajského policejního ředitele Vladislava Husáka byl titul Gentleman silnic v Libereckém kraji udělen po šesti letech. „Má smysl na tyto případy upozorňovat, protože trend odjíždění z místa dopravních nehod je spíše nepříznivý,“ připomněl Husák. Projekt Gentleman silnic organizuje od roku 2004 Česká pojišťovna, která už takto ocenila 189 lidí. „Ve většině případů zasahovali u těžkých nehod, takže často opravdu zachránili lidské životy,“ upozornila manažerka projektu Ivana Buriánková.

VINÍKEM BYL CIZINEC

Nezodpovědného řidiče, který z místa nehody ujel, se policii podařilo vypátrat za měsíc. „Jednalo o 69letého cizince, který byl obviněn z neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku. V případě odsouzení mu hrozí až pět let ve vězení,“ sdělil mluvčí krajské policie Vojtěch Robovský. Podle něj řidič černé Škody Superb combi při předjíždění zřejmě přehlédl, že už jej předjíždí jiné auto. „Řidič modré Škody Fabia combi, aby zamezil střetu s černým superbem, při předjíždění strhl řízení vlevo. Smykem však došlo k vyjetí fabie do příkopu,“ popsal mluvčí.