Samotnému cyklovýletu bude předcházet na náměstí bohatý program, v němž právě nebude chybět ani lezecká stěna s profesionálním jištěním.

Každý, kdo bude chtít dorazit i s rodinou na odpolední program, měl by přijít na náměstí ve 14.00 hodin. Vedle horolezecké stěny se může také třeba projet na koloběžce a zkusit svou šikovnost v několika soutěžích. Připravena bude také výstava městských kol a elektrokol.

Zhruba v 15.30 hodin začne pouliční představení Marka Sýkory, nazvané O životě cyklistickém trochu jinak – kdo neviděl, neví. Samotný cyklovýlet pak odstartuje v 16.30 hodin.

Chtějí oslovit také budoucí politiky

Akcí chtějí organizátoři upozornit vedení města a také strany a hnutí, která kandidují v nadcházejících komunálních volbách, na bídný stav cyklostezek v Liberci. „Tím, že se k nám přidá co nejvíc lidí, mohou obyvatelé města pomoci při prosazování zlepšení podmínek pro cyklistickou dopravu a cykloturistiku v Liberci,“ uvedl Jiří Rutkovský, předseda pořádajícího sdružení Cyklisté Liberecka. V budování cyklistické infrastruktury Liberec podle sdružení zaostává za srovnatelnými městy v západní Evropě.

„Navíc je u nás často chybně prosazováno řešení, kdy je cyklista umístěn na chodník, což je zastaralý způsob a lze ho v mnoha úsecích považovat spíše za omezení cyklodopravy a nikoli za její podporu,“ zdůraznil projektant dopravních staveb Miloš Matoušek, a současně člen sdružení. „Příkladem může být chodníková varianta připravovaného projektu procyklistické úpravy ulice Dr. Horákové. Projekt je dotovaný z krajského grantu. Zde naše sdružení prosazuje cyklopruhy ve vozovce, zatímco město trvá na umístění cyklistů na chodník,“ doplnil.

Jak upozornil Matoušek, cyklistům chybí v Liberci také cykloobousměrky, krytá bezpečná stání na nádražích, zvaná Bike & Ride a další stojany po městě, jako jsou umístěny například u radnice. „Ve srovnání s městy v sousedním Sasku, které mělo v roce 1990 stejné startovací podmínky jako my v Liberci, hodnotím infrastrukturu pro cyklisty v Liberci jako naprosto nevyhovující potřebám moderního města,“ podtrhl Jiří Rutkovský.

Naplánovaná cyklojízda bude měřit 9 kilometrů a podle organizátorů patří mezi nenáročné. Ten z účastníků, na koho se usměje v losování štěstí, vyhraje jízdní kolo.