Nešlo totiž o ledasjaké děti, ale o studenty Dětské univerzity při Technické univerzitě v Liberci. Další skupina školáků pak měla za úkol konstrukci samohybného zařízení, poháněného solárním článkem. Všichni projekty během dvousemestrálního studia splnili. Jinak by ostatně nemohli převzít v sobotu diplom Dětské univerzity .

„Dětská univerzita využívá volného času dětí formou hry na vysokoškolské studium. Má téměř všechny jeho náležitosti, včetně přijímacího řízení, zápisu, imatrikulace, přednášek, praktických cvičení, samostudia a samostatné práce i slavnostní zakončení promocí. Žáci základních škol museli získat určitý počet kreditů a potom obhájili před odbornou komisí, složenou z akademických pracovníků TUL, práci, kterou vytvořili na základě konkrétního zadání,“ přiblížila mluvčí technické univerzity Jaroslava Kočárková.

Univerzitní diplomy převzalo v sobotu prvních šedesát malých studentů.

Při slavnostním aktu dětem předali diplomy rektor TUL Zdeněk Kůs (Foto: Deník/ Petr Śimr), proděkanka FP TUL Alena Kopáčková a realizátoři projektu Starttech – Začni s technikou!. Jeho cílem je popularizovat technické obory.

„Každý, kdo vidí i modely, které jste sami zkonstruovali, musí uznat, že jste zvládli hodně věcí v oblasti programování, ale i ve vědách, jako je matematika a fyzika, které se mnohým vašim vrstevníkům zdají nudné až otravné,“ uvedl ve svém projevu k absolventům rektor Kůs.

Tříletý projekt Starttech začal v srpnu roku 2009. Od té doby už univerzita uspořádala přes 130 akcí, do nichž se zapojilo více než 2500 dětí. „Je to skvělá a užitečná akce. Viděl jsem u syna i jeho spolužáků, jak se jim líbí poprat se s problémy a dokázat svoji manuální zručnost,“ řekl Josef Patrný, otec jednoho z absolventů.