Už po sedmé se v Novém Boru zanedlouho rozhoří sklářské pece. Město Nový Bor ve dnech 17. – 18. června pořádá Sklářské slavnosti, které jsou oslavou tradiční řemeslné výroby.
Přímo na náměstí vyroste sklářský trh, na kterém se představí především místní sklářské firmy. „Sklářská škola připraví přímo na náměstí dílny, ve kterých si zájemci mohou vyrobit skleněné vitráže i šperky a vyzkoušet si rytí a malování skla. Pro děti přichystáme malování v přírodě a samozřejmostí bude prodej žákovských výrobků ze školní prodejny. Největší atrakcí se jako vždy stane provoz jedné z mobilních sklářských pecí s nabídkou veřejnosti vyzkoušet si foukání skla,“ říká ředitelka Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru Ilona Jindrová.

Slavnosti zahájí výstava

Hned v úvodu slavností v pátek 17. června se například v informačním centru uskuteční slavnostní vernisáž výstavy, kterou pořádá Sklářské muzeum v Novém Boru.
„Výstava s názvem Tango sklo – Proměny barevných kontrastů, je ukázkou skla od mnoha výtvarníků a firem zhruba od roku 1910 až do současnosti,“ přibližuje program Radovan Novotný, organizátor akce ze společnosti Kultura Nový Bor.

Po vernisáži, která začne v 17.00 hodin, se návštěvníci mohou přesunout na náměstí Míru, kde je přichystáno vystoupení taneční skupiny Boráček, Novoborských mažoretek a slavné pánské taneční skupiny z Kolína – Rasputin. „Poprvé v Novém Boru si budou moci návštěvníci vychutnat také hudbu majitele sítě známých pekáren Jiřího Bláhy, který vystoupí se skupinou Krakatit,“ přidává perličku Novotný.

Večer plný Hrůzy

Vrcholem večera bude koncert oblíbeného zpěváka Michala Hrůzy s kapelou Hrůzy. „Zpěvák, kytarista a skladatel Michal Hrůza, který dříve působil ve skupině Ready Kirken. Zahraje výběr ze své poslední desky Napořád. Na řadu možná přijde i píseň ze seriálu Vyprávěj, jejímž je autorem,“ připomíná Novotný. Když už je o tomto zpěváku a skladateli řeč, pak jistě stojí za zmínku i to, že Michal Hrůza je autorem scénické hudby k novému českému filmu podle scénáře Zdeňka Mahlera - Lidice. „Ten mimochodem dnes naposledy běží v novoborském kině,“ připomíná Novotný.

Návštěva z dalekých světů

„Na sobotu je dopoledne pro děti přichystána šermířská pohádka a jiné atrakce. Pro dospělé pak hudební produkce různých žánrů. Premiérově se představí dámská dechovka z Prahy - Alá Band. Těšit se můžeme na Sklářskou muziku, zazní latinskoamerické rytmy Los Rumberos, předvede se romská kapela Bengas a All Star Refjúdží Band, skupinu tvoří umělci a hudebníci z Číny, Kurdistánu, Arménie, Slovenska, Švýcarska, Čech a USA. Premiéru vystoupení budou mít orientální tanečnice Fairoze z České Lípy,“ přiblížil další program Radovan Novotný.

Nový Bor není jediný

Sklářské slavnosti v Novém Boru ovšem nejsou jedinou akcí, která má návštěvníkům, ale i místním připomenout řemeslo, které dávalo kraji obživu, šířilo jeho slávu do světa a dnes je bohužel na úpadku. Velmi oblíbená je také akce Železného Brodu s názvem Skleněné městečko, na které se do dalšího centra sklářství sjíždějí stovky zájemců o tradiční české řemeslo. „Je to jediná možnost, jak můžeme akcentovat tento tradiční průmysl. A jestli se má výroba ještě někdy obnovit, pak jsou právě malé sklářské firmy to jediné, na čem se dá ještě stavět, protože velký průmysl se bohužel podařilo i v tomto oboru dokonale prošustrovat,“ potvrdil jeden z oslovených sklářů, Zdeněk Lhotský ze Železného Brodu.