Právě o uplynulém víkendu tu namísto lidí provázel robot Advee. Jak s trochou nadsázky prozradila jedna z realizátorek projektu Věda na zámku Radka Pittnerová, robot si splnil svůj sen. Stát se průvodcem na zámku.

„Cílem je přivést mladé lidi k technologiím. Ukázat, že technika a věda jsou vlastně zábava i veliké dobrodružství,“ popsala Radka Pittnerová z Výzkumného ústavu textilních strojů v Liberci. Mimoděk zmínila i zajímavou historku o konkurenčním boji slavných vynálezců Edisona a Tesly.

Robot jako nevšední průvodce byl jen jednou z vědeckých atrakcí uplynulého víkendu na Sychrově. Děti si užily her v Zahradě alchymistů při nejrůznějších pokusech. A závěrečnou odměnou byla poutavá přednáška o historii a technologii výroby čokolády, sladké pochoutky, která se na zámcích s oblibou konzumovala. „Tohle jsme tu nečekali, ale hrozně se nám to líbí, svěřil se Martin Frič v doprovodu Michaely Jiránkové, když robot libým lidským hlasem pokračoval ve vtipné a poutavé přednášce.

Vedení zámku tak navázalo na předchozí jarní cykly vědeckých konferencí. „Věda s historií souvisí, a proto jsme chtěli rozšířit projekt i pro nejširší veřejnost,“ vysvětlil sychrovský kastelán a ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Kadlec.

S robotem – průvodcem se na Sychrově můžete opět potkat 9. až 10. července, kdy tu celý projekt Věda na zámku chtějí pro své návštěvníky zopakovat.