S nápadem představit předního českého šlechtice, jehož život je úzce spjat s libereckým regionem, přišel Jozef Kováč, šestnáctiletý student Podještědského gymnázia v Liberci.

Jozef Kováč
- student 1. ročníku Podještědského gymnázia v Liberci
- soutěží v celostátním kole Dějepisné olympiády v Hradci Králové

„Letos reprezentuji náš kraj v celostátním kole dějepisné olympiády a vytvořil jsem komiks a písemnou práci o hraběti Kristiánovi Kryštofovi Clam - Gallasovi. Formu komiksu jsem zvolil pro mé sympatie k tomuto žánru a k vhodnosti, neboť Kristián Kryštof hrabě Clam-Gallas byl výborným kreslířem,“ vysvětluje student 1. ročníku.

V komiksu podle svých slov vypíchl obory, kterými se Kristián Clam – Gallas zabýval. Použil kresby dobového oblečení a dochovaných kostýmů z jeho divadelního představení a střípky z Kristiánova života.

Jak slavili mladí lidé v Liberci studentský svátek před téměř třiceti lety.
Najdete se? Liberecké ulice před třiceti lety žily studentskou oslavou Majáles

Jozef Kováč komiks nakreslil i napsal. „Jen v několika promluvách cituji ze Schillerových her či z Beethovenova dopisu,“ podotkl student a doplnil: „Ačkoliv mě jeho osobnost fascinuje, a to především všestranností, asi se nejedná o moji oblíbenou historickou osobnost. Ve velké oblibě mám renesanční a barokní malíře a sochaře či osobnosti francouzské revoluce. A samozřejmě české, na ty nedám dopustit. Miluji svůj rodný jazyk, tudíž bych zde dával přednost českým básníkům.“

Největší práci při tvorbě komiksu mu prý dalo vybrat, která témata do příběhu začlenit a jak být co nejvíc stručný.

Příběh šlechtice Clam – Gallase je komiksovou prvotinou mladého Liberečana. Volný čas tráví s podobným žánrem, animací. „Věnuji se animovanému filmu a drobným ilustracím. Nejblíže této práci bylo asi ilustrování knihy L. N. Tolstého Vojna a mír, kdy jsem si také musel dostudovat dobové oblečení, uniformy a interiéry,“ přiblížil Kováč. Za svůj nejoblíbenější ale považuje animovaný film. „Líbí se mi, že prodchnete životem téměř cokoliv, třeba kus dřeva. Je to velmi kreativní práce, kdy se můžete podílet na všem, scénáři, režii i výtvarnu. Všeobecně mě více baví práce, kde je od každého trochu,“ doplnil.

Opera, balet i činohra připravily společnou inscenaci Legenda z Mlžných hor.
Inscenace Legenda z Mlžných hor propojila tři soubory libereckého divadla

Jak dopadne v celostátním kole dějepisné olympiády středoškoláků se svým komiksem, se ukáže v příštím týdnu. Soutěž začne v pondělí 23. května a potrvá do středy. „Snažím se k olympiádě nepřistupovat kvůli vítězství. Jsem rád, že jsem si mohl zkusit tak krásnou práci na komiksu a těším se na setkání s novými lidmi, které zajímá historie,“ uzavřel Kováč.