V souvislostí s ruskou invazí na Ukrajinu se začali lidé zajímat o využívání jódových tablet a nakupovat je do zásoby. Odborníci přitom varují před jejich tzv. preventivním užíváním, které může být velmi nebezpečné a způsobit v lidském těle nežádoucí následky. Mohou se objevit příznaky otravy jódem, jako bolest hlavy, bolest a otok slinných žláz, horečka, zánět hrdla či průjem.  

„Užívání jódových tablet chrání pouze před vychytáváním radioaktivního jódu ve štítné žláze, nikoli před účinky jiných radioaktivních látek. Při neuváženém dávkování může dojít k závažnému, někdy i nevratnému poškození štítné žlázy,“ sdělila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková. 

Běloruští studenti z liberecké univerzity vyjádřili podporu lidem z Ukrajiny. Na snímku Jelizaveta Dauhulevich.
Bolí mě u srdce, že se má rodná zem postavila na stranu agresora, říká Běloruska

S obdobným přáním se setkal lékárník Lukáš Malý z Frýdlantu, když pacient poptával tablety s jódem, aniž by vlastně věděl kvůli čemu. „Pacientovi jsem se snažil vysvětlit, že v případě nějaké nehody doplněk stravy s takovou silou nemá smysl,“ podotkl Malý s tím, že první týden po invazi Ruska na Ukrajinu byl dočasný výpadek léku vázaného na recept. „Aktuálně jsou stále nedostupné doplňky stravy s jódem,“ dodal. Na internetu se objevily inzeráty, ve kterých prodejce nabízel tablety s obsahem jódu za vysoké ceny. „Je smutné vidět, jak chce někdo zneužít situace a prodat za veliké peníze nesmysl. Chování těchto lidí na internetových bazarech je k pláči,“ zdůraznil frýdlantský lékárník. 

Jódové tablety se užívají, když je riziko, že se v ovzduší objeví významně zvýšená koncentrace radioaktivního jódu. Ten je součástí radioaktivního mraku uvolněného z havarovaného jaderného reaktoru. Je tedy zbytečné tablety užívat ve chvíli, kdy radioaktivní jód v ovzduší není.  

Přesto zvýšenou poptávku o více než dvojnásobek zaznamenali také v lékárnách Dr. Max, který má svou kamennou prodejnu například v krajském městě či v České Lípě. „Poptávka v těchto dnech už nedosahuje ani zdaleka úrovně na přelomu února a března,“ upřesnil mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov s tím, že na e-shopu byly přípravky vyprodány, nákupy se tedy odehrávají jen v lékárnách. V liberecké lékárně U Orla se situace uklidnila, lidé s dotazy chodili po vypuknutí vojenského konfliktu, nyní už to je ojedinělé. 

Kryt v Lucemburské ulici v Liberci.
Krytů jsou v kraji stovky, velkých i malých. Notně je však ohlodal zub času

Vojenský konflikt vzbudil zájem také o vojenské kryty. Stálé tlakově odolné úkryty byly budovány po druhé světové válce – zejména v době „studené války“ – pro účely ochrany před globálním jaderným konfliktem. Technologie v čase však zásadním způsobem pokročily a je mnohdy i při rychlém zachycení jaderné hrozby takřka nemožné zajistit přesun obyvatel do těchto úkrytů.

„Naopak vlivem urbanizace hrozí velké riziko při pohybu osob ve venkovním prostoru, tedy mimo ochranu jakékoli budovy v okamžiku výbuchu. Princip improvizované ochrany je z těchto důvodů daleko efektivnější. Nicméně stálé tlakově odolné úkryty se na území České republiky nacházejí, i když ve výrazně menším množství než v minulosti,“ informovala Pavla Jakoubková, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR, který má kryty na starosti. 

Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v současné situaci riziko ozáření radioaktivním jódem nehrozí. Tablety se užívají se až v situaci, kdy jejich přínos převáží nad možnými negativními účinky.