Přes tři tisíce závodníků z celé země i zahraničí přivedl v sobotu do Jizerských hor již šestnáctý ročník cyklistického závodu Nova Author Cup. Třiašedesát kilometrů po nejkrásnějších partiích Jizerek v sychravém počasí dokončilo 2706 statečných. Prvním v cíli byl za necelé dvě hodiny Kristián Hynek. Stovky amatérských cyklistů na trati mohly potkat například i Dominika Haška.

„Nova Author Cup patří k nejkrásnějším závodům v České republice. Vím to z vlastní zkušenosti,“ řekl Karel Říha z pořádající agentury. Tentokrát ale závodu moc nepřálo počasí. Po nedávném létu tu najednou byla zima a teplota na nejvyšších místech závodu nebyla daleko od nuly.

I proto možná nakonec nedorazily přibližně čtyři stovky závodníků, kteří se zalekli avizovaného příchodu prvního sněhu.

K nejtěžšímu úrazu došlo až po závodě

Každým rokem při závodě dochází k častým pádům a také zraněním. Zdravotníci se shodují, že letos v jejich péči skončili jen čtyři lidé, u kterých šlo o větší zranění. Pro jednoho cyklistu letěl vrtulník paradoxně až po skončení závodu.

„Už se vracel a přilbu si dal na řidítka,“ potvrdil ředitel ZZS LK Stanislav Mackovík. Pád však měl pro závodníka fatální následky. „Na traumacentrum jsme jej transportovali s otřesem mozku a zraněním hlavy, ale při vědomí,“ dodal Stanislav Mackovík.

Přímo v místech závodů zdravotníci ošetřili podle Mackovíka jen drobná zranění. „Dvě závodnice sanitky odvezly na chirurgii do Tanvaldu. Jednu ženu s tržnou rankou na hlavě a druhou s poraněnou rukou a ramenem,“ vypočetl zásahy ředitel ZZS LK.

Daleko více závodníků vyhledalo pomoc horských záchranářů kvůli podchlazení, vyčerpání a křečím.

„U nás to bylo v jeden moment jak v lazaretu. Tři desítky lidí jsme zahřívali u nás na stanici,“ poznamenal Pavel Hořejší z Horské služby Jizerské hory. Teplota ve vyšších partiích závodu klesla k nule a podle Hořejšího v jeden moment naměřili i mínus dva stupně.