Aktuálně začalo její bourání, zůstane jen nově zrekonstruovaná terasa. Na stejném půdorysu by měl vzniknout nový wellness hotel. „Podobu prvních pohledů zvenku jsem viděl, bude to jiný typ stavby než současná, ale také jiný typ než avizovaná vizualizace z minulých let,“ řekl hejnický starosta Jaroslav Demčák. První chata tady byla postavena již v roce 1841. Původní chata však vyhořela v roce 1932, ta dnešní pocházela z roku 1935. „Původní plány, jak tam udělat nevkusné monstrum, se naštěstí trochu změnily,“ dodal starosta.

Samotné bourání vzbudilo velký ohlas na sociálních sítích a rozdělilo společnost na dva tábory. Řadě lidí se nelíbí kompletní demolice a narušení tradičního místa. „Že se bude chata bourat, jsem se dozvěděla ze sociálních sítí. Je mi to líto. Mám s ní spojeno spoustu zážitků z dětství. Jezdili jsme tam na běžkách. Mívali tam skvělý borůvkový koláč a knedlíky. Tohle místo mi bude chybět,“ svěřila se Zuzana Kolářová.

Chata Smědava patří Jindřichu Řehákovi, který není na Frýdlantsku neznámý. Kromě Smědavy mu patří i hotel Antonie ve Frýdlantu a hotel Montania, dříve Darré, u přehrady Souš. V neposlední řadě figuroval v úplatkářské kauze Davida Ratha. Sám Řehák odešel tehdy od soudu s nepodmíněným trestem 5,5 roků a pokutou 1 milion korun. „Když se podíváte na všechny zdejší nemovitosti pana Řeháka, tak zjistíte, že takhle dopadly naprosto všechny. I přes odpor památkářů, historiků a dalších úřadů původní budovy zmizely a vznikly úplně jiné stavby, které majitel potřebuje k velmi silnému komerčnímu účelu,“ zdůraznil Demčák.