Zbylé dvě firmy, které s těžkou technikou do chráněné oblasti vyjely, si na rozhodnutí budou muset ještě počkat.

„Stotisícová pokuta nás zatíží, ale věříme, že se nám peníze podaří sehnat a zaplatit. K pochybení z naší strany došlo, protože vjíždět mimo komunikace můžeme pouze při úpravě běžeckých tratí,“ řekla Deníku ředitelka Jizerské o.p.s. Milena Jelínková.

Podle vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Jiřího Huška dostala Jizerská o.p.s. pokutu v dolní části sazby, protože škody, které způsobila byly minimální. „Po louce jezdili jen jeden den a jednou rolbou,“ uvedl Hušek. Zaměstnanci Jizerské o.p.s. se navíc snažili škody napravit.

„Je to pro nás nepříjemné i z toho pohledu, že se tak dostáváme do negativního světla, co se týče vztahu k Jizerským horám. K nim jsme se vždy chovali šetrně. I proto jsme se už v dubnu vrhli na úklid a veškeré škody dali do pořádku,“ poznamenala Milena Jelínková. Jizerská o.p.s se stará o úpravy Jizerské magistrály, kterou tvoří přes 150 kilometrů běžeckých tratí.

Případy dalších dvou firem, APB Plzeň a Stavby silnic a železnic, vrátilo ministerstvo životního prostředí správě chráněné oblasti k novému projednání. „Jejich míra provinění a způsobené škody jsou však o poznání větší,“ podotkl Jiří Hušek.

Firma APB Plzeň, které správa určila pokutu ve výši 1,8 milionu korun, napáchala v chráněné oblasti největší škody.

„Měli tam nejvíce bagrů a nákladních aut a jejich protizákonná činnost navíc probíhala opakovaně, přestože pak už věděli, že protizákonnou činnost páchají,“ vysvětlil Hušek, podle něhož byly výsledkem jejich činnost znatelné škody na loukách a lesních pozemcích. „Nové řízení musíme začít především kvůli nejasné vlastnické struktuře této firmy. Nakonec tak může dojít ke změně výše pokuty,“ dodal Jiří Hušek.

Pokutu 240 tisíc korun by měly zaplatit Stavby silnic a železnic, u kterých však také definitivně rozhodne až druhé řízení. Firma se v prvním stadiu provinila srovnatelně s plzeňskou společností, po prvním upozornění však protizákonné nakládání sněhu ukončila.

Všechny tři firmy porušily zákon, který uvádí, že vjíždění motorovými vozidly mimo silnice a místní komunikace v chráněné krajinné oblasti je zakázané.

Za porušením zákona stála snaha organizátorů zajistit konání světového poháru, které bylo v únoru kvůli nedostatku sněhu vážně ohroženo. Šéfka Organizačního výboru Světového poháru a legendární běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová si za stěhování sněhu vysloužila nominaci na cenu Ropák roku.