Trampové slaví: Jizerská nota 2015

Podzim a Jizerská nota patří už nerozlučně k sobě. Letošní, v pořadí už 34. ročník Jizerské noty, proběhne v Hejnicích právě dnes. Festival folkových, trampských a country skupin se odehraje v hejnickém autokempu, v případě nepříznivého počasí se pak přesune do místního kina. Návštěvníkům se představí od 13 hodin kapely jak regionální, tak i ty se zvučnějšími jmény. Letos to jsou Flastr, Kvokál, Modrotisk, Myland, Naopak, Berušky a Passage. Lákadlem pak bude vystoupení skupin Neřež a Sekvoj. Vstupné na akci je 150 Kč, děti do 14 let jsou zdarma, od 15 18 let pak za 80 Kč. V autokempu je možné i zdarma stanovat.

Na zámku Sychrov oslaví jablko

Příští sobotu se mohou těšit zájemci na zajímavou akci Slavnost jablka, která začíná v prostorách sychrovského zámku v deset hodin. Pro návštěvníky je připraven pestrý program plný soutěží a koncertů známých kapel, zazpívá i Marta Kubišová. V rámci akce proběhne i prezentace řady regionálních produktů. Slavnosti se zúčastní také hráči FC Slovan Liberec a známá fotografka Alžběta Jungrová se speciální výstavou fotek Jablka z New Yorku. Pro nejmenší jsou připraveny kreativní dílničky a stezka plná dobrodružství. Chybět nebude ani soutěž o nejlepší štrúdl.

Celodenní akce, na kterou se může vypravit celá rodina, má za cíl upozornit na zdravý životní styl.

V Dolánkách připravili posvícení

Na tradiční Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách zve už dnes turnovské muzeum. Od 10.30 bude probíhat zábavný program určený dětem, které se mohou těšit na loutkové pohádky.

V letošním roce se také pořadatelé rozhodli předvést návštěvníkům přípravu jedné z lahůdek, která k posvícení patří koláče, a to koláče s povidly, tvarohem, ořechy, jablky či mákem. Návštěvníci však nemusí jen přihlížet, ale budou mít možnost si přípravu dobrot zkusit. Pro mlsné jazyky bude připraven řemeslnický jarmark, kde si mohou laskominy zakoupit.

Tradiční akci pořádá Muzeum Českého ráje už od roku 1986. Jejím smyslem je připomenout návštěvníkům tradiční obřady, obyčeje a pokrmy, které jsou s tímto svátkem spojeny.

Kunratická Jamparáda si získává velké renomé

Kunratice Kdysi tu bývala známá továrna na džemy a marmelády. Prvorepublikovou slávu vzal čas, tradici ale nedávno vzkřísili lidé z Kunratic na Frýdlantsku. Před dvěma lety vyhlásili soutěž o nejlepší marmeládu, která si získává stále více příznivců.

„Původně jsem si myslel, že letos dojde k určitému poklesu soutěžních marmelád po loňském náletu, ale nyní už si to moc nemyslím, dokonce si už tak trochu pomýšlím na 200 vzorků," pyšní se jeden z organizátorů Jiří Poděbradský. A svá slova dokládá čísly: „Po loňských 150 marmeládách v 16 kategoriích od 69 soutěžících, máme letos měsíc před uzávěrkou 97 marmelád v 11 kategoriích od 39 soutěžících," říká. Netají přitom radost z velkého množství nově přihlášených. „Soutěží asi všichni tradiční účastníci, ale na druhou stranu mám radost z velkého množství nových účastníků," dodává.

Soutěž je proti loňsku daleko více rozprostřena po celém území ČR, přihlášené vzorky přišly například i ze Slovenska a Německa. Novinkou je i letošní změna kategorií. „Letos se zatím znovu objevila po roční pauze švestková kategorie a zcela nově se v soutěži objevily květové," dodává Poděbradský. Vzorky do soutěže o nejlepší marmeládu mohou zájemci posílat do 30. října. Bližší informace naleznou na www.jamparada.cz.