„Startovní číslo si může každý po závodě odnést domů jako vzpomínku na tradiční závod, ale také na jednoho horolezce, který se na vzniku Jizerské 50 podílel,“ připomněl mluvčí J50 Richard Valoušek skutečnost, že účastníci výpravy patřili k zakladatelům dnes už legendárního závodu, který nese přídomek Memoriál Expedice Peru 1970. „Událost si každoročně připomínáme v rámci pátečního zahájení závodů a během sobotní mše v bedřichovském kostele,“ poznamenal mluvčí.

Kromě toho dostanou všichni účastníci také nezvyklý dárek – pamětní medaili. „Jedná se o limitovanou emisi podle návrhu renomovaného medailéra a akademického sochaře Jiřího Dostála a bude obsahovat jména všech členů expedice a vrchol peruánské hory Huascarán, pod nímž všichni členové zahynuli,“ vysvětlil Valoušek.

Pro rodiny pozůstalých po horolezcích, významné partnery i některé hosty pak Česká mincovna razí speciální stříbrnou edici. „Pro rodiny zahynuvších horolezců připravujeme medaile o váze troyské unce ryzího stříbra číslované na hraně a v číslovaném blistru, kde na rubu dvojjazyčně představíme tragický příběh z roku 1970,“ popsala Lenka Klimentová z České mincovny s tím, že předávat je budou ve čtvrtek 6. února.

Stejné stříbrné medaile, ale už bez číslování na hraně, dostanou vítězové a vítězky hlavního závodu na prvních třech místech. „Pro fandy, sběratele a numismatiky však máme smutnou zprávu. Medaile nejsou k prodeji, tím je jejich atraktivita velmi vysoká,“ dodala Klimentová.

Jizerská 50 se poběží už tradičně od pátku do neděle 7.-9. února. Jak upozorňují pořadatelé, kapacita se rychle zaplňuje, zájemci by proto neměli váhat. „Zcela vyprodaný už je závod na deset kilometrů,“ sdělil jeden z pořadatelů Martin Koucký. Na ostatní zbývá kolem 150 míst.

Věří, že sníh napadne

Počasí zatím lyžařům příliš nepřeje, organizátoři jsou však klidní. „Ideální by bylo, kdyby sníh napadl aspoň deset dní před závodem, abychom stihli upravit tratě,“ dodal Koucký, který věří, že klimatické podmínky budou letošní Padesátce přát. „Jsme v nevýhodě, že nemůžeme použít technický sníh,“ poznamenal pořadatel.

Historie Jizerské 50 sahá do roku 1968, kdy se běžela jako zimní příprava horolezců na sezonu. Za tu dobu se na její start postavilo 205 tisíc závodníků z desítek zemí celého světa.

K tragické události, která dala Padesátce smutný přídomek, došlo 31. května 1970, kdy peruánským pohořím Cordillera Bianca otřáslo zemětřesení o síle 7,9 Richterovy stupnice, které z vrcholu Huascaránu uvolnilo masivní lavinu.