Deníku to řekl mediální zástupce pořadatelů závodu Zdeněk Soudný. „Během celého víkendu si připomeneme osud československých horolezců hned několikrát. Již během pátečního zahájení budou k této události směřovat historičtí lyžníci, před libereckou radnici se bude držet minuta ticha a vítěz závodu dostane putovní cepín. S Českou televizí jsme se navíc dohodli, že i ona bude v rámci přímého přenosu informovat o osudech této expedice,“ poznamenal Zdeněk Soudný s tím, že v dohledné době by měl v Bedřichově vzniknout také velký památník, který by byl vzpomínkou na členy Expedice Peru.

„Měl by být sestaven přímo z kamenů dovezených s Huascaranu. V současné době o tom jedná obec s peruánskou ambasádou,“ vysvětlil mediální zástupce pořadatelů Jizerské padesátky.

Zmíněnými kroky chtějí pořadatelé opět oživit ducha závodu, který se od svého čtvrtého ročníku koná pod přídomkem Memoriál Expedice Peru 70. Mnozí lidé totiž stále na členy expedice vzpomínají.

„Vzpomínka na členy expedice dává závodu v mých očích další rozměr. Jsem rád, že i v nové a moderní podobě závodu stále žije odkaz těchto horolezců a že se stále zachovávají tradice, které činí z Jizerské padesátky jednu z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších sportovních akcí v České republice,“ řekl předseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka.

Právě oblíbenost závodu přitom paradoxně stoupla až po tragickém konci expedice, která měla na jaře roku 1970 pokořit nejvyšší horu peruánských And. Zatímco prvního ročníku závodu se účastnilo necelých 60 závodníků, na startu toho desátého stálo v roce 1978 již 7 863 závodníků. Toto číslo je přitom do dnešních dnů rekordem Jizerské padesátky, který nebude v nejbližší době překonán.

V novodobé historii závodu je maximální možná účast 5 000 závodníků. Celý závod se totiž jede po území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Jizerská padesátka si tak letos alespoň připíše svůj novodobý rekord v počtu účastníků. Podle Zdeňka Soudného je totiž v současné době přihlášeno již 4 800 závodníků a další přibývají. Pořadatelům se tak s největší pravděpodobností podaří stoprocentně naplnit kapacitu závodu.

K jeho atraktivnosti navíc přispěje i plejáda slavných běžců na lyžích. Na startu v Bedřichově se totiž objeví například norští lyžaři Thomas Alsgaard, Frode Estil a Björn Daehlie.