Výzvu o pomoc při pádu mladého německého cyklisty dostala Horská služba přes tísňovou linku 112 krátce před úterní 11. hodinou. Protože nebylo možné určit jeho přesnou polohu, horský záchranář vyrazil na vytipovaná místa, na kterých k podobným nehodám v oblasti dochází. „Když jsem dorazil k Vířivým kamenům, žádné náznaky nehody jsem neviděl. Ale nedalo mi to, oblast jsem prošel a nahlédl i dolů přes svodidla. A právě tam, pod čtyřmetrovou zdí, která zpevňuje silnici, jsem cyklistu i s kolem uviděl,“ říká zasahující záchranář.

Ke zraněnému mladíkovi nebylo možné slanit kolmo ze zdi, záchranář musel úsek zdi obejít a dostat se k němu složitým terénem. Stejně tak následně i hasiči a zdravotníci. Záchranář ošetřil cyklistovi tržnou ránu na hlavě a pojal podezření na vážné zranění dolní končetiny. Cizinec byl ale při vědomí a komunikoval, což je u takových pádů vždy dobré znamení.

Dvacátý ročník závodů ve vynášení sudů piva na vrchol Ještědu.
VIDEO: Sedm statečných! Závodníci vyrazili na Ještěd se sudem piva na zádech

Kromě Horské služby dorazily na místo také posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, dvě posádky hasičů včetně lezeckého družstva a vrtulník.

Leteckého transportu nebylo nakonec zapotřebí. „Při nahlášení pádu z takové výšky je standardem, že dispečer na místo vyšle i vrtulník, protože se obecně předpokládá trauma většího rozsahu. To se v tomto případě nepotvrdilo,“ dodává zasahující záchranář Horské služby.

Raněného pak v šesti lidech ve vakuové matraci s vakuovou dlahou pomocí nosítek přenesli záchranáři k sanitce, která ho transportovala k dalšímu ošetření.