Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA DNE: Jizerky nabízejí cyklotrasy i pro rodiny s dětmi

Liberecko - Máte chuť si vyjet na kole a přitom nedýchat splodiny, které vycházejí z aut ve městě? Liberečané mají to štěstí, že mají ideální příležitost k cykloturistice hned za humny.

3.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Štěrba

Jizerské hory, které lákají svými upravenými tratěmi především milovníky běžeckého lyžování po celou zimu, nabízejí totiž vyžití po celý rok. A od jara do podzimu nejenom pěším turistům, ale i těm, kteří šlapou do pedálů.

Značná část tras, které jsou vhodné nejenom pro cyklistiku, ale i pro oblíbené kolečkové brusle, vede po Jizerské magistrále. Ta sama o sobě má v současné době trasy o celkové délce 155 kilometrů. Jejich velká část vede po upravených cestách, které jsou vhodné právě i pro cyklistiku.

„Celková návštěvnost Jizerské magistrály v období jaro, léto a podzim se vyrovná svou návštěvností zimnímu období,“ uvádí na svých webových stránkách Jizerská, o.p.s., kterou založila obec Bedřichov.

Jizerská, o.p.s. je nezisková organizace, která sedmým rokem upravuje lyžařské běžecké stopy pro návštěvníky Jizerských hor. „V současné době probíhá jednání s dalšími subjekty. Cítíme totiž, že když hory naše společnost používá, chtěli bychom se i spolupodílet na péči o ně. Domlouváme se například s Lesy České republiky, že bychom alespoň částečně upravovali okolí tras pro cykloturisty,“ vysvětlila Milena Jelínková, ředitelka Jizerské o.p.s.

Pokud se budou turisté chtít při návštěvě Jizerských hor občerstvit, nebo dokonce zde přespat, soukromníci jim zde nabízí širokou škálu kiosků, restaurací a ubytovacích zařízení ať již přímo v horách nebo v přilehlých obcích.

„Mezi turisty jsou velmi oblíbené kiosky Na Knajpě nabo Na Hřebínku. Oba dva provozují majitelé celoročně,“ uvedla příklad Milena Jelínková. Podle pravidelné návštěvnice z Liberce, Jany Horákové, mají Jizerské hory výhodu v rozmanitosti tras.

„Jezdím na kole do Jizerek téměř každý víkend. Někdy vyrazím sama, někdy i s dětmi. Podle toho potom vybírám náročnost trasy. Myslím, že je z čeho vybírat,“ pochválila možnosti hor Jana Horáková. Kromě toho se jí zamlouvá i fakt, že na cestu do Bedřichova, odkud do hor vyjíždí, může využít takzvaných cyklobusů. To jsou autobusy, které ČSAD Liberec nasazuje každý rok v sezoně pro svoz cykloturistů.

„To je fajn, protože ne všichni turisté jsou schopní vyjet na kole třeba z Liberce až nahoru, a když už ano, pak by jim asi nezbyly síly na výlet samotný. Takhle se tam dostanou pohodlně hromadnou dopravou a nemusí zatěžovat přírodu svými auty,“ dodala Jana Horáková.

Cykloturistika aktuálně prožívá své znovuzrození

Praha/ Česká republika konečně přišla na to, jak důležité je připravovat podmínky pro rozvoj cyklodopravu. Pochopila, že kolo „nesmrdí“ a neucpává silnice. A hned je to znát. V poslední době se začaly české cyklotrasy i cyklostezky výrazně rozrůstat. A v letech následujících tomu nebude jinak. „V rámci přípravy na čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie pro období 2007 - 2013 byla zapracována cyklistická doprava do všech důležitých strategických materiálů, takže lze předpokládat, že v tomto období dojde k dalšímu rozvoji cyklotras a zejména cyklostezek,“ řekla Deníku Kateřina Mátlová, vedoucí oddělení komunikace a zahraniční spolupráce v cestovním ruchu Ministerstva místního rozvoje ČR. Cyklotrasy by v budoucnu měly být bezpečnější, měly by co možná nejméně vést po klasických pozemních komunikacích, a tím pádem se co možná nejméně dotýkat motorové dopravy.

A když už po takových cestách vedou, měly by mít tyto komunikace zvláštní pruh, který je určený pouze pro cyklisty. Stejně tak síť cyklostezek ve městech se bude – hlavně kvůli bezpečnosti provozu – rozrůstat. Někde už tato síť funguje, například Pardubice jsou stezkami dokonale propojené, ale v Praze je situace pořád špatná. Cestování na kole by každopádně mělo být v blízké budoucnosti čím dál pohodlnější. (dvo)

Autor: Pavlína Stránská

3.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení