Jak už Deník informoval, autobusy budou jezdit častěji, zlepší se spojení mezi podhorskými oblastmi Jablonecka a Semilska s Prahou a na jízdenky v rámci tarifu Pražské integrované dopravy bude možné dojet až do Paceřic nebo Starých Splavů. Mezi Prahou a Jabloncem bude jezdit autobus dokonce každou hodinu. „Linka 900 pomůže stabilizovat spojení Jablonecka s Prahou, které bylo z důvodu pandemie covid-19 ochromeno. Zároveň nabídne nejrychlejší spojení Prahy a horských středisek Harrachov a Rokytnice,“ vysvětlil Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK, která v kraji veřejnou dopravu koordinuje. 

K nejvýznamnější změně na železnici dojde na trati z Turnova přes Jičín do Hradce Králové, kde dojde k posunu odjezdu vlaků o hodinu. Důvodem je urychlení dopravy a zlepšení přestupnosti mezi vlaky v okolí Jičína. V Turnově se zlepší přestupy tím, že denně jedoucí vlaky z Jičína budou nově navazovat na rychlíky do Liberce. „V návaznosti na nový jízdní řád mezi Turnovem a Jičínem i zvyšující se zájem turistů a vodáků v údolí Jizery mezi Turnovem a Spálovem bude upravena nabídka posilových spojů o letních víkendech. Namísto do Rovenska pod Troskami pojede posilový spoj dopoledne přes Turnov, Malou Skálu a Železný Brod do Spálova a v podvečer zpět. Během dne bude posilový spoj jezdit každé dvě hodiny a propojí údolí Jizery se sychrovským zámkem,“ uvedl Pospíšil. 

Otevření křižovatky Rádelský mlýn je na spadnutí.
Rádelský mlýn jde do finále. Řidiči se dočkají otevření důležité dopravní tepny

Vlaky mezi Lomnicí nad Popelkou a Starou Pakou budou podle nových řádů jezdit o několik minut později, aby se zkrátila přestupní doba v Pace. Změny jízdních řádů se týkají i městské hromadné v Liberci, kde dojde k posílení linky 18, které vozí lidi z Liberce do Bedřichova. Nově na ní bude 13 párů spojů, které budou jezdit denně v hodinovém intervalu. 

Novinky se dotknou také mezinárodní jízdenky EURO-NISA-Ticket, na kterou je možné cestovat také v německém a polském příhraničí. Nově bude k dispozici cestujícím ve verzi pro 1, 2, 3, 4 nebo pět osob na jeden nebo tři dny. 

Die Länderbahn.
Liberecký kraj pokračuje v modernizaci vlaků. Nový dopravce míří na Českolipsko

Dlouho očekávanou novinkou je pak spuštění mobilní aplikace Idolka. Ta bude ve druhé polovině prosince ještě podrobena testování v ostrém provozu. „Aplikaci jsme testovali od července, ale to lze vnímat jako laboratorní provoz. Teprve po nahrání na ostrou platební bránu zjistíme, zda se aplikace chová v provozu tak, jak má,“ upřesnil Pospíšil. Aplikace je ke stažení zdarma na www.idolka.cz a cestující ji mohou využít k tomu, aby si v ní pořídili jízdenky. „V rámci modernizace systému IDOL je mobilní aplikace pouze začátek. V průběhu roku 2022 chceme modernizovat odbavovací systémy a postupně zavést přestupní papírové jízdenky s 2D kódem a rovněž platby kartou,“ představil budoucí vizi náměstek pro resort dopravy Jan Sviták. Modernizace se dočká také čipová karta Opuscard. 

Kompletní změny nových jízdních řádů najdou zájemci na webu www.iidol.cz