Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jízda hrůzy ještě týden

Liberec - Autobusy na lince č. 11 budou útrobami bývalého Bytexu projíždět až do 7. listopadu.

29.10.2014 2
SDÍLEJ:

Bývalý areál Bytex.Foto: Deník

Jako náklad koberců tažený vlečkou si v posledních dnech mohou připadat cestující na lince číslo 11 z Jablonce nad Nisou do Liberce. Objízdná trasa vede právě nádvořím bývalé továrny na koberce. Potrvá až do 7. listopadu. Pak se mají autobusy, které během roční rekonstrukce trati nahrazují tramvaje, vrátit zase zpět.

Útrapy cestujících ale ani řidičů mnohdy zastaralých kloubových autobusů tím ale zdaleka neskončí. Práce pokračují pomalu, navíc v brzkých dnech hrozí, že je zastaví zimní počasí. Celá rekonstrukce trati za bezmála 300 milionů korun přitom musí podle smlouvy skončit na den přesně 14. dubna. „Od poloviny dubna se tramvaje musí vrátit na trať," slibuje ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Luboš Wejnar.

Autobusy na lince č. 11 budou útrobami bývalého Bytexu projíždět až do 7. listopadu.

Stížnosti, které se od cestujících dnes a denně sypou na hlavu dopravního podniku, ale podle jeho technického ředitele Ludvíka Lavičky nejsou oprávněné. „Veškeré uzavírky jsou záležitost dodavatele, nikoliv investora," upozorňuje. Podotýká zároveň, že rekonstrukci tramvajové trati ztěžuje skutečnost, že zároveň s ní probíhá i oprava souběžné silnice I/14. A tak dopravní komplikace pociťují nejen cestující MHD, ale i ostatní motoristé a samozřejmě i obyvatelé Vratislavic.

„Je pochopitelné, že náhradní doprava provoz ještě brzdí, ale s tím se při tak náročné rekonstrukci musí počítat. V určitých úsecích je silnice kvůli stavbě uzavřena, musí se hledat kompromisy," vysvětluje technický ředitel.

Na druhou stranu se ovšem netají, že s průběhem a rychlostí prací není ani on příliš spokojen. Firma, která vysoutěžila zakázku díky nejnižší nabídce, podle něj podcenila náročnost stavby.

Rekonstrukce tramvajové trati a souběžná oprava silnice I/14 komplikuje život cestujícím i řidičům. Firma prý podcenila zakázku.

Cena je prý podle neoficiální informace tak nízká, že není jak na dodavatele tlačit. Podle technického ředitele DPMLJ je na vině zákon o zadávání veřejných zakázek. „Není ideální, ale musíme se podle něj řídit," vysvětluje, proč zakázku vyhrálo konsorcium společností COLAS-CR SA-IDS TT, které má podle jeho názoru se stavbami podobného typu malé zkušenosti. Na stavbu prý nasadilo stovku lidí. V pondělí jich ale na celém úseku pracovalo jen 13. V úseku Měnírna Brandl šest, ve Vratislavicích u výhybny sedm. U zastávky Kostel stála jen opuštěná technika.

Dopravní podnik nemá přitom kromě pokuty za případné nedodržení termínu a kontrolních dnů prakticky žádné možnosti, jak práce urychlit. „Dozoruje se kvalita i technologický postup. Samozřejmě, že komplikace se na tak rozsáhlém úseku objeví," vysvětluje ředitel DPMLJ Luboš Wejnar. Jako příklad uvádí problémy s opěrnou zdí u dolního nádraží v Jablonci nebo neplánovaný objev kosterních pozůstatků u vratislavického kostela.

To ale nic nemění na tom, že si lidé stěžují především na přístup dopravního podniku.

„I ve špičce jezdí spoje po dvaceti minutách, autobusy jsou přeplněné a často mají zpoždění. Máme jedno z nejdražších jízdných a třeba na hlavní webové stránce s cestujícími nekomunikují, nepíšou, jak dlouho bude trvat objížďka přes Intex. Hrozné jsou i kloubové autobusy," zní nejčastější výtky na adresu DPMLJ.

„Kloubové autobusy nejsou nejmladší, ale jsou bezpečné. Ráno se snažíme nasadit 15 vozidel místo 12, ale posily jsou potřeba všude," oponuje technický ředitel. Vstříc prý cestujícím vyšli i zřízením zastávky u pivovaru či krytou zastávkou.

Autor: Jana Švecová

29.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení