Kavárna Pošta, podzemní kryt, Valdštejnské domky, Liebigova vila, zázemí divadla to jsou už tradiční lákadla Dne otevřených památek v Liberci. Dveře dokořán se tu otevřou už zítra, v sobotu 12. září. „Snažíme se, aby nabídka byla pestrá, letos se lidé mohou podívat do 26 objektů přímo v Liberci a do dvou v Kryštofově Údolí," říká vedoucí odboru cestovního ruchu David Pastva. Podle něj bude největším lákadlem opět otevřený liberecký zámek. „Připravili jsme komentované prohlídky a také přednášku o historii zámku, která proběhne už dnes, v pátek od 18 hodin v budově Nového magistrátu."

Přednášet bude historik Milan Svoboda, podle kterého jsou počátky vzniku zámku opředeny stále ještě tajemstvím. „Neví se přesně, kdy stavba začala, usuzuje se, že to bylo až po roce 1582, protože právě téhož roku (20. září) nechal tehdejší liberecký hejtman Jáchym Ulrich z Rosenfeldu vložit do hlavice věže dokončeného městského kostela svůj životopis, v němž se ještě o zámku v Liberci nezmiňuje," říká Svoboda. Stejně tak se neví, kdo byl stavitelem ani jak vypadal původní vzhled zámku. Roku 1615 ho totiž stihl mohutný požár, který téměř vše zničil. Hraběnka Kateřina z Redernu o tom v dopise píše, že kdyby se jí nedostalo pomoci, sama by „s celým svým fraucimorem zůstala v ohni". Pomohl jí však „hejtman Christof Horn, který věděl o mých nejlepších věcech, a měl k nim klíče, a kromě něj dvě další osoby, které chtěly ze zámku vynést moje nejlepší věci, byly rozžhavenými a puknuvšími zdmi, které padaly shora, brzy ubity k smrti. Hejtman ale smrtelně zraněn za pár týdnů nato zesnul". A podobných perliček slibuje přednáška Milana Svobody ještě víc.

Nutná rezervace

„Bylo by dobré, aby lidé na prohlídky využili rezervační systém, který najdou na stránkách www.visitliberec.eu," zdůrazňuje David Pastva. „Tak si zajistí, že se na prohlídky ve vybraný čas opravdu dostanou. V minulosti se totiž stávalo, že zájemců bylo tolik, že se na všechny nedostalo a někdo odešel domů, aniž by viděl, to co chtěl. Jde hlavně o zámek, podzemní kryt, Strossovu a Liebigovu vilu nebo radniční věž."

Novinkou letošního Dne otevřených památek je pak větší nabídka v prostoru Sokolovského náměstí. „Jde o jednu z nejstarších částí Liberce, která ale pozornosti turistů stále uniká. To chceme zlepšit. Podařilo se nám proto na sobotu zajistit zpřístupnění dvou měšťanských domů, které jsou zajímavé z hlediska dochovaných interiérů a exteriérů. Také se nově otevře takzvaný Appeltův dům s dochovaným klasicistním schodištěm," láká Zuzana Kotrmanová, vedoucí oddělení cestovního ruchu. Do budoucna by se magistrát rád během Dne otevřených památek zaměřil i na prostor Liebigova městečka. „Hodně původních domů už tam bere za své, mají zničené fasády, ale stále tam je pár domů, které si zachovaly původní prvky. Snad se s majiteli dohodneme," říká Kotrmanová.

Historická jízda

Součástí Dne památek bude i oslava 110 let od vzniku Autoklubu v Liberci. „Klub vznikl v roce 1905 a byl tak druhým klubem v Čechách hned po Praze," chlubí se předseda Pavel Kozler. Náměstí před radnicí tak v 9 hodin zaplní historické automobily a motocykly ať už z automuzea ve Vratislavicích nebo odjinud. „Nejstarší vůz bude Ford T z roku 1926, nejstarší motocykl pak z roku 1927 Czechie," říká Jan Jež. „V půl jedenácté pak začne vzpomínková jízda na Sychrov a zpět. Pojedeme Pražskou ulicí dolů, což bude pro lidi určitě atraktivní podívaná." Nabídku historických vozů doplní během soboty také jízdy historickou tramvají a autobusy, které zajišťuje Dopravní podnik.

Ze Žitavy zadarmo

Na Dnech otevřených památek spolupracuje Liberec i s německou Žitavou, kde akce proběhne o den později, tedy v neděli 13. září. Veřejnost tam může navštívit 34 objektů od kostelů až po vodní věž, obytné domy či městské lázně. „Novinkou je letos zvýhodněné jízdné ve vlacích Trilex. Pokud se návštěvníci vydají v neděli z Liberce za památkami do Žitavy, pojedou zpět zdarma. Cena za obě cesty vlakem je tak vyjde pouze na 38 Kč, ale musí si nechat dát na jízdenku razítko z některé památky," vysvětluje Pastva.

Den památek probíhá v sobotu také v Českém Dubu, kde nabízejí mimo jiné i běžně nepřístupné prostory v Podještědském muzeu jako pracovnu továrníka Blaschka, ložnici a kuželník.

Na zámku Frýdlant bude zase návštěvníky vítat a audienci udělovat vévoda Albrecht. Mimořádné prohlídky proběhnou i na hradě Valdštejn v Českém ráji, Hrubý Rohozec a na Lemberku, kde chystají noční prohlídky s živými obrazy.

Kam se můžete podívat v Liberci

Den otevřených památek se koná v Liberci v sobotu 12. září od 9 do 17 hodin.

Vstup je zdarma. Navštívit můžete:

Divadlo F.X.Šaldy, kavárnu Pošta, kino Varšava, podzemní kryt, tři domy na Sokolovském náměstí a Valdštejnské domky, kostel Nalezení sv. Kříže, kostel sv. Antonína Velikého, Liebigovu vilu, zámek, Strossovu vilu, Výšinu, Lidové sady, Severočeské muzeum, Oblastní galerii, bývalé sídlo galerie, Dolní kasárny, kostel sv. Vincence na Perštýně, kostel U Obrázku, hotel Ještěd, kostel sv. Bonifáce.

V Kryštofově Údolí pak márnici a kostel sv. Kryštofa.