Chcete koláče jako od maminky nebo čerstvý chleba, k tomu kus domácího špeku a nádavkem nějakou tu kytku do truhlíku? Nejlepší příležitostí jsou farmářské trhy. Chlubí se jimi každé větší město.

Včera trhovci poprvé rozbalili své krámy v Kostelní ulici v centru Liberce. „Jsme tady už podruhé, a nejen tady. Ale v Liberci to po loňsku vypadá, že o naše zboží bude zájem,“ věří mladý prodavač z jičínské pekárny Honzíkovy koláče. Zájem je hlavně o ty titěrné svatební.

RYBY I ZMRZLINA

Hned vedle jsou na ledu rozloženy mořské ryby. „Jsem ráda, že je sortiment tak široký. Teď na jaře sem chodím hlavně pro kytky, jinak pro sezonní ovoce a zeleninu. Loni jsem tu ale kupovala i mušle,“ říká mladá žena, jedna z prvních, která se vyzbrojila proutěným košíkem.

Lidé první den přicházejí spíše omrknout, co zdejší stánky nabízejí. „Mají tu i vynikající zmrzlinu,“ hodnotí nakupující s kornoutem domácí pochoutky v ruce. „Jen škoda, že tu není víc specialit, jako nabízejí třeba Tatrhy. To by myslím bylo fajn kvůli turistům,“ dodává.

Nově se sem prodejci budou sjíždět kromě čtvrtka také v sobotu. Vždy od 8 do 14 hodin.

Na své původní místo se trhy vrátily po několika desetiletích. Ještě před nějakými osmi lety přitom živořily v zadním traktu ulice 1. máje. Tehdejší náměstek primátorky František Hruša tvrdil, že trhy se z technických důvodů ke kostelu sv. Antonína, kam historicky patřily, vrátit nemohou.

NEJVĚTŠÍ V OKOLÍ

Ještě před tím, než je loni nynější vedení města přesunulo zpět do blízkosti radnice, začaly se ve spolupráci s OC Forum pořádat trhy právě v dolním centru krajského města. Za sedm let jsou největší v okolí. Sjíždějí se na ně prodejci z celého regionu, i vzdálenějších destinací. „Z trhů si můžete odnést například perníky a koláče z Meduňky, maso a uzeniny z Rydvalova řeznictví, kvalitní med z Podještědí, brambory pana Horálka, ovoce i zeleninu nebo například sadby a sazenice pro vaši zahradu, a mnoho dalších zajímavých produktů - škála je opravdu široká a každý si vybere,“ říká Lucie Blažková z marketingového oddělení OC Forum.

Své zboží tu budou farmáři nabízet každý den kromě neděle, a to už od 7 hodin ráno.