Bez velkých zázraků dosáhl až do mraků.

Tak charakterizuje motto inscenace libereckého Naivního divadla Pohádka o Raškovi cestu legendárního skokana na lyžích ke zlaté olympijské medaili.

Divadlo hraje adaptaci novely Oty Pavla už od prosince roku 2008. Jiří Raška, olympijský vítěz z Grenoblu roku 1968, nechyběl ani na premiéře. Inscenaci mu divadlo zahrálo ještě dvakrát, naposledy vloni ve Frenštátu pod Radhoštěm k jeho sedmdesátinám. A vždycky herci se slavným skokanem poseděli.

Jak potvrdil ředitel divadla Stanislav Doubrava, odchod Jiřího Rašky 20. ledna zasáhl celý soubor.

„V Naivním divadle jsme všichni smutní, jakoby nám umřel kamarád. S Jiřím Raškou jsme se setkali několikrát. Po premiéře s námi v klubu poseděl až do půl čtvrté do rána. Měl velkou výdrž,“ řekl Stanislav Doubrava. „Byl to báječný člověk, milý, skromný, vůbec se nechoval jako legenda. Představení se mu moc líbilo,“ dodal.

"Bez velkých zázraků dosáhl až do mraků." Motto Pohádky o Raškovi

Pohádku o Raškovi dává divadlo tuto sobotu 28. ledna od 10.00 hodin, další představení je naplánováno na březen.

„Inscenace patří ke špičce současného repertoáru divadla. Získala několik ocenění, například v roce 2009 prestižní loutkářskou cenu Erik jako nejlepší inscenace roku. Chceme ji udržet na programu co nejdéle,“ podotkl ředitel divadla. Pohádka o Raškovi ukazuje pouť slavného skokana ke světovým můstkům od jeho dětství. Využívá všech vymožeností loutkového divadla, ale současně tu hrají i živí herci.

“Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat“ tak popisuje zlatý skok Jiřího Rašky autor předlohy, spisovatel Ota Pavel.

Autorem divadelní adaptace je Tomáš Syrovátka. Inscenaci nastudoval mladý režisér Martin Tichý.