Jiří Jiroutek se narodil v Lounech a do Liberce přišel v osmdesátých letech minulého století a už tu zůstal. Vystudoval Institut tvůrčí fotografie při slezské univerzitě v Opavě a od roku 1991 působí jako umělec a fotograf na volné noze. Je držitelem řady významných ocenění. Jeho prvním knižním projektem se stala publikace s názvem Fenomén Ještěd, která spatřila světlo světa v roce 2005 a o čtyři roky později se na pultech knihkupectví objevil druhý a rozšířený výtisk.

Do jeho života letos na konci února zasáhla mrtvice a způsobila mu zdravotní problémy. Po čtyřech měsících ležení po nemocnicích má stále ochrnutou ruku a nohu, sám se nedokáže zvednout z postele, a hlavně má poškozený zrak. Budoucnost ukáže, v jakém rozsahu a zda se bude ještě moci věnovat své profesi.

Přátelé se mu rozhodli pomoci a na portále Donio.cz běží dárcovská sbírka. Vybrané peníze poputují na fyzioterapii, každodenní cvičení a plat pro ošetřovatele. O libereckého fotografa má v plánu pečovat jeho sestra Andrea s rodinou, připravují mu místnost a koupelnu. S péčí bude vypomáhat i jeho dcera Zuzana. Pokud se vybere více peněz, budou využity na úpravu pokoje a případné zdravotní pomůcky.