Můžete si vybrat, zda pojedete vlakem či autobusem. Jedno však na výběr nemáte. Bohužel však zrovna to nejdůležitější – čas! Vlak i autobus totiž jezdí v tom samém intervalu, a navíc ne vždy tou ideální cestou.

Tento problém už řadu let sužuje Jindřichovice pod Smrkem. Obec se přitom rok od roku rozrůstá, přibývá v ní mladých rodin s dětmi a najdete zde i historický skanzen, který ročně navštíví 6000 návštěvníků.

„Vlak i autobus jsou tady zároveň v sedm, deset, čtrnáct a šestnáct hodin plus minus deset minut. Mezi desátou a dvanáctou se už nikam nedostanete, a podobně tak i v odpoledních hodinách. Jediná možnost, jak tuto situaci řešit, je proto jízdní řád uspořádat, aby se autobusové a vlakové linky nekryly,“ popisuje Zbyněk Vlk, zakladatel občanského sdružení Lunaria, které si klade za cíl kulturní a sociální obnovu Jindřichovic. Podle jeho slov nejsou problém jen překrývající se jízdní řády, ale současně i přestupy při cestě či návratu do obce z větších měst. „Večer třeba ve Frýdlantu musíte na spoj čekat hodinu a čtvrt před zavřenou čekárnou.“

Jeho slova potvrzuje rovněž starosta obce Pavel Novotný. Ten ovšem v této souvislosti musí řešit starostí víc. Například zjistit, zda by lidé uvítali změnu v intervalech vlaků či autobusů. Starší obyvatelé jsou totiž nakloněni více tomu druhému, neboť do vlaku se jim špatně nastupuje. V takovém případě je ovšem zase nezbytné počítat s riziky počasí: „Krajská správa už nějaký čas prakticky není schopna u nás zajistit sjízdnost silnic. Děláme to za ně a spíše než by nám alespoň poděkovali, se zdá, že si na to zvykli,“ mračí se starosta.

Sama obec navíc ke změně jízdních řádu přistoupit nemůže. Toto právo má pouze Koordinátor veřejné dopravy Libereckého kraje (KORID), organizace, která v současné době celou věc teprve posuzuje.