Obyvatelé šestitisícové Jilemnice budou od poloviny příštího roku pít kvalitnější vodu z vodovodu díky rozsáhlé opravě a rozšíření úpravny vody v Hrabačově. Vodohospodáři investují do 35 let staré stanice téměř 30 milionů korun, za něž nakoupí moderní technologii na úpravu a přečerpávání vody a výkon čističky zvýší na dvojnásobek.

„Je to klíčová investice pro Jilemnici, protože kvalita vody ve zdroji není dobrá a správcům vodovodní sítě dělalo problémy dodržovat limity kvality vody pro obyvatelstvo,“ uvedl Milan Hejduk, předseda Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS).

Sdružení se na rozšíření čističky, která upravuje vodu z potoka Jizerka a přes vodojem na Kozinci zásobuje polovinu Jilemnice, podařilo získat téměř dvanáctimilionovou dotaci od ministerstva zemědělství. Přes dva a půl milionu korun dotuje Liberecký kraj.

„Investice do vodohospodářského majetku jsou pro kraj velmi důležité. Kvalitní voda bude čím dál cennější a bude mít pro příští generace zásadní význam,“ řekl Jaroslav Podzimek, krajský radní pro životního prostředí a zemědělství.

Rekonstrukce úpravny z roku 1975, kterou provádí firma Strabag, spočívá ve výměně stávajících dvou a doplnění dalších tří tlakových filtrů vody, osazení nádoby na usazování nečistot a přistavění dvou akumulačních nádrží.

Na chemické čištění vody se přestane používat chlornan sodný, voda bude čištěna pomocí plného chloru a UV lamp. „Kromě samotné technologie úpravy vody dojde k rozšíření celého objektu, jeho zateplení, výměně oken, dveří, podlah, pracovníci dostanou k dispozici nové sociální zázemí,“ upřesnil Zdeněk Rajm, investiční technik VHS. Podle něj bude rekonstrukce čističky hotová v květnu příštího roku, od června do listopadu 2011 pak poběží zkušební provoz. „Největší problém akce je v přesné koordinaci jednotlivých prací, protože i během výměny zařízení musí úpravna stále fungovat,“ podotkl.

Rok vodohospodářů

Jilemnice bere pitnou vodu kromě Jizerky ještě z podzemního zdroje v Martinicích, který zásobuje také zhruba polovinu města. Pro VHS je letošní a příští rok klíčový, protože na podzim 2011 má být dokončen miliardový kanalizační projekt Čistá Jizera, který zajistí nové vodovody a kanalizace v pěti městech Pojizeří.

„Kromě toho máme rozjetých několik menších projektů. Získali jsme dotace na rekonstrukce úpraven vody v Benecku a ve Štěpanicích, příští týden zahájíme stavbu vodovodu pro osady Filka, Protivná a Bobov v Malé Skále,“ vyjmenoval Milan Hejduk.