Počet jezdců v jedné stopě, kteří v roce 2018 umírali po celém Česku, se zastavil na čísle 91. To představuje více než 16 procent všech obětí dopravních nehod, což je podle policejních statistik historické maximum. Vážné nehody motocyklistů nejsou, jak si řada lidí myslí, doménou pouze mladých a začínajících řidičů. Například v loňském roce zemřelo nejvíce motocyklistů ve věkové skupině od 35 do 44 let. I proto jsou chystané kurzy otevřené všem věkovým kategoriím. „Pravdou je, že nejvíce smrtelných nehod zaviní řidiči s minimální praxí. Přesto mají řadu nehod na kontě i ti zkušení a vyježdění. Řidiči s více než desetiletými zkušenostmi zavinili loni 28 úmrtí,“ poznamenala mluvčí policie v Libereckém kraji Vlasta Suchánková.

KDO NESE VINU?

Policejní statistiky poskytují také alespoň částečnou odpověď na diskutovanou otázku, kdo je nejčastějším viníkem vážných nehod motocyklistů. Zda vinu nesou sami jezdci, nebo jim nehodu a následné zranění způsobí ostatní účastníci silničního provozu. „V tomto ohledu je velmi těžké paušalizovat, neboť příčina každé nehody je souborem mnoha faktorů zahrnujících jak stav komunikace a vozidla, tak také daná lidská rozhodnutí na všech stranách,“ vysvětlil Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Podle údajů od Policie ČR si nadpoloviční většinu nehod způsobí sami motocyklisté. V loňském roce jejich vinou zemřelo 59 osob, tedy 65 procent všech smrtelně zraněných motorkářů. Vylepšit nelichotivá čísla se už devátým rokem snaží kurzy bezpečné jízdy, které pro motorkáře bez rozdílu věku a zdarma probíhají na Autodromu v Sosnové. „K uspořádání kurzů a snaze iniciovat i další aktivity tohoto typu nás vedl zejména vývoj nehodovosti. Počty obětí rostly a stejně tak podíl usmrcených motorkářů,“ doplnil Jan Polák.

V letošním roce Liberecký kraj připravil prozatím osm výukových dnů, které proběhnou na Autodromu v Sosnové a pojmou na 240 zájemců. Uskuteční se 25. a 26. května, 29. a 30. června, 5. a 6. července a 3. a 4. srpna. Účastníky čeká celodenní program, který střídá praktické jízdy s teorií a workshopy. Motocyklisté natrénují krizové brzdění, průjezdy zatáčkou, ovládání motocyklu v pomalých rozjezdech, ale také třeba rozjezd do kopce. V dalších částech se seznámí s častými nehodami motocyklistů či dopravní psychologií. Pod vedením záchranářů z Českého červeného kříže projdou malým kurzem první pomoci zejména po úrazu na motorce.

Pro účastníky je kurz bezplatný a je možné se na něj registrovat na stránkách www.ucmeseprezit.cz.