Tohle všechno a ještě mnohem víc se dozvěděly děti z liberecké základní školy v Barvířské ulici na přednášce o ježcích v Severočeském muzeu (SM). Tu vedl odborník Miloš Anděra z Národního muzea v Praze. „Podíváme se na ježka ze všech stran. Povíme si, jak žije, jak vypadá, kde žije, čím mu člověk vadí, jak mu můžeme pomoci," přiblížil body přednášky hned na začátku Anděra. Postupně děti do povídání zapojil. Kladl otázky. Motivací byly bonbóny. „Proč patří ježek mezi savce?" zněla první otázka. Přihlásila se malá slečna. „Savci jsou, že se nerodí z vajíček jako ptáci, ale z těla jako my člověci," vysvětlila. Děti díky odbornému výkladu ví už třeba i to, že na celém světě žije 24 druhů ježků. U nás pak můžeme potkat dva druhy západního, který má uhlazené bodliny jedním směrem, a východního, jemuž naopak trčí bodliny na všechny strany.

Péče o ježky

Důležitým tématem přednášky byla osvěta o záchraně ježků na podzim. Lidé mají totiž tendenci sebrat každého ježka, kterého potkají. Útulky jsou pak plné a přitom zbytečně. Kteří bodlinatí hmyzožravci tedy potřebují naši pomoc? „Na začátku října vypadají mláďata ježků velice zranitelně a pokud jim chcete pomoci, pak jim venku v místě nálezu můžete nechávat potraviny a tím jim na zimu přilepšit. Ježky ale ponechte v přírodě s matkou. Mají ještě šanci, že se stihnou na zimu vykrmit," poradila pedagožka SM Alena Černá.

Pak už jen stačí ježky pravidelně kontrolovat a sledovat, jestli se o ně samice stará a přibývají na váze. „V případě pochybností můžete kontaktovat nejbližší stanici pro zvířata v nouzi a poradit se s odborníky," doplnila Černá.V Liberci se můžete obrátit na Ježčí poradnu, kontakt je: 485 151 317, 723 388 554. Další možností je Centrum Archa: 485 106 412, 728 040 610. Pokud najdete zvířátko do 400 g, pak pomoc potřebuje.