Není ale první stavbou, která na tisícovém vrcholu vznikla. První byl prostý kamenný kříž z roku 1737, později nahrazený jinými, dřevěnými. První zařízení podobné hotelu zde roku 1844 otevřeli jistí manželé z Hanychova. Prodávali zde občerstvení a o šest let později vybudovali první chatu s možností noclehu.

Chat zde od té doby stálo několik, nejznámější je ale nejspíš horský hotel z roku 1907. V jeho přízemí byla velká společenská místnost pro víc než 100 hostů, hotel měl 23 pokojů a noclehárnu, terasu pro 50 lidí a 23 metrů vysokou rozhlednu. Vznikla zde sáňkařská dráha, kde se konalo první mistrovství světa, a později i lanovka.

Do roku 1960 chtěli tunel a hvězdárnu

Již tehdy si lidé říkali, jak vlastně Ještěd bude vypadat v budoucnosti. Roku 1907 vznikla pohlednice, která zachycuje nově otevřený hotel. „Takovéto pohlednice sběratelé označují jako pohlednice budoucnosti,“ popsal liberecký filokartista Egon Wiener. „Jsou malované částečně podle skutečnosti, ale zachycují vlastně ideální stav, idylku,“ vysvětlil.

LEDOVÉ PIVO PŘÍMO U CESTY a předlouhá dráha na sáňkování – to mívali u horského hotelu na Ještědu na začátku dvacátého století. Podle vize autora pohlednice zde bylo nejspíše pořád plno.

Vidíme zde čilý lyžařský ruch – a povšimněte si, že lyžaři používají jen jednu hůlku. V levém dolním rohu jedou po sáňkařské dráze saně, hned u cesty je možno zakoupit Eisbier – tedy ledové pivo. Tabule hned vedle skákajícího lyžaře varuje před možností vzniku lavin.

S ještědským hotelem ale měli Liberečané velké plány, jak zachycuje další pohlednice z roku 1907. Zachycuje Ještěd, jak měl vypadat podle malířovy fantazie v roce 1960. Zde již pod celou horou vede tunel a železnice, v pravém dolním rohu vidíme novou, vznešenější podobu hotelu a přímo nad ní pak komplex továren nazvaný Jeschkenwerke – Ještědské závody.

V ROCE 1960 měl být Ještěd chloubou celého Liberce. Pod kopcem měl jezdit vlak a kousek pod hotelem mohla vyrůst hvězdárna. Nic z toho se zatím nestalo – starý hotel vyhořel a jeho místo zaujal nový liberecký symbol.

Přímo pod hotelem se pak měla nacházet observatoř (Sternwarte) s restaurací a až na vrchol měla vést silnice průjezdná pro auta. Zajímavým zpestřením je létající loď Albatros z románu Julese Verna Robur Dobyvatel v levé horní části pohlednice a poštovní balon vpravo. Netřeba říkat, že na většinu těchto plánů nikdy nedošlo. Ještědský hotel přežil rok 1960 jen o tři roky, než zcela vyhořel kvůli neopatrnému rozmrazování potrubí. Na jeho nástupce, Hubáčkův rotační hyperboloid, musela hora čekat několik let.

Bude tu za sto let raketodrom?

Co bude na Ještědu asi stát za dalších sto let? Zůstane ještědský hotel majetkem Českých radiokomunikací? Koupí ho Liberecký kraj nebo někdo jiný? Zůstane vůbec stát? To jsou otázky, na které dá odpověď jen čas.

Podle výtvarníkovy vize (snímek dole) by se Ještěd mohl rozrůst. Vznikne zde terasa a přístavby s dalšími hotelovými pokoji, zázemím nebo zábavním centrem. Třeba i proto, že do republiky náhle poproudí více turistů. Nebo třeba už ve městě nebude kde stavět a historickou zástavbu nikdo bourat nechce, takže by se nové podniky mohly přesunout až na samotný Ještěd, v současnosti krásně zalesněný. Samozřejmostí je moderní design a architektura. Na zadní plošině by mohly přistávat lodě plné natěšených turistů z Marsu… Ale to jsou jen domněnky.

Ještěd v kostce

– autorem je architekt skupiny SIAL Karel Hubáček
– stavba má tvar rotačního hyperboloidu
– slouží zároveň jako hotel a jako televizní a rozhlasový vysílač
– stavba získala roku 1969 prestižní Perretovu cenu, architekt Hubáček si ji ale z politických důvodů nemohl převzít
– v současnosti jsou vlastníkem Ještědu České radiokomunikace