Programem samotného otevření mířili především na rodiny s dětmi. Návštěvníci měli možnost zapůjčení dětských kol zdarma, děti a junioři do osmnácti let neplatili jízdné za sedačkovou lanovku Skalka. „Vnímáme to jako rozšíření a zkvalitnění služeb. Myslím si, že to je cesta správným směrem, jelikož cyklistika se těší rostoucí oblibě,“ zdůraznil Hanuš s tím, že zdejší bikepark nabízí dvě oficiální trasy. Ty jsou ale určeny spíše zkušenějším cyklistům. „Tímto projektem jsme otevřeli vrátka k rodinné horské cyklistice. Mou osobní vizí je v budoucnosti vystavit jeden rodinný trail,“ dodal.

K vážné dopravní nehodě došlo dnes, v neděli 16. července, krátce před desátou hodinou dopolední na čtyřproudové silnici I/35 z Liberce na Turnov.
Hlavní tah z Liberce je po nehodě průjezdný, zraněným pomohli náhodní svědci

Novinku si na vlastní kůži vyzkoušeli i členové dětského MTB oddílu North Bike Club a netajili své nadšení z jízdy. „Líbí se mi tu. Je tady hodně skoků. Nejraději mám ježdění z kopce a rád si zazávodím,“ svěřil se s dojmy dvanáctiletý Filip Korec, který se horské cyklistice věnuje tři roky. „Je to skvělé, že něco podobného vzniká. Syn už závodí, tak jsme se přišli podívat,“ doplnila Karla Kurková z Liberce. Na údržbě trailů spolupracuje se skiareálem společnost Cycology, která zde provozuje půjčovnu kol. „Pro začínající bikery to je dobrý krok. Osvojí si techniku a pochopí, jak se na kole chovat. Věřím, že to otevře diskuzi možnosti vzniku dalších nových tras na Ještědu,“ podotkl jednatel společnosti Ondřej Bereckei.

Ilustrační foto
Na trati Turnov – Jičín došlo ke srážce vlaku s autem, doprava kvůli tomu stála

Na své si přijdou v ještědském areálu i pěší, pro ně jsou určeny originální dobrodružné stezky pod názvem Skryté příběhy. Naučné trasy zavedou turisty kromě vysílače i do Ještědského pralesa nebo po stopách Ještědských čertovských kamenů. Za vyzkoušení stojí i edukativně zábavné stezky plné úkolů, při kterých se zájemci dozví spoustu informací o regionu a výrobě lokálních firem. Nechybí ani vyžití pro děti v podobě zábavné zóny s s hřištěm, skluzavkami a dalšími atrakcemi. „Návštěvnost se za první dva letní týdny pohybuje na podobných číslech jako loni. Obecně platí trend, že o trochu více převažují Češi než zahraniční turisté,“ doplnil Jakub Hanuš.