Na jaře ale služba strážníkům na Ještědu neskončí. Podle vedení města bude hlídka městské policie obcházet kopec také v létě. „Strážníci tu nejsou proto, aby vybírali pokuty, ale aby odrazovali svou přítomností od hazardní a nebezpečné jízdy některé lyžaře. Mají plnit hlavně funkci preventivní,“ řekl primátor Jiří Kittner (ODS). „Hlídka zůstane na Ještědu i v létě. Bude bojovat proti majitelům čtyřkolek, kteří stále agresivněji napadají přírodu na Ještědu a hlukem obtěžují i návštěvníky areálu,“ dodal.

Pro službu na lyžích vybralo vedení městské policie strážníky, kteří jsou dostatečně fyzicky zdatní a lyžování patří mezi jejich koníčky. „Bude to pro nás příjemná změna. Pohyb nám nevadí, sami sportujeme. A na službu na lyžích jsme se těšili,“ prozradila za strážníky Vlasta Pešková. Hlídka už řešila na Ještědu první případy. Jedním bylo hledání zraněného lyžaře, které se ale nakonec ukázalo jako planý poplach. Dále je třeba zaměstnal nález ztraceného mobilu na sjezdovce.

„Horská služba nemá takové pravomoci jako městská policie. Nemůže nikoho legitimovat, nemůže ani potrestat ty, kteří svou nebezpečnou jízdou ohrožují ostatní. Naši strážníci mohou agresívního lyžaře nejen vykázat ze sjezdovky, ale ještě mu uložit pořádkovou pokutu,“ zdůraznil ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík s tím, že postupně bude hlídka vybavena také sněžnými skútry. Na pořádek a klid na sjezdovkách budou dohlížet celkem 3 strážníci. Ti stráví na lyžích asi 3 hodiny denně, budou také chodit v areálu pěšky.