Pětatřicet míst v jeslovém oddělení. Takový je výsledek jednání libereckého zastupitelstva a vedení Centra sociální a zdravotní péče v Liberci (CZaSP) – příspěvkové organizace, která v současnosti jako jediná provozuje v rámci svého zařízení oddělení výchovné péče pro nejmenší děti. Ještě na podzim loňského roku přitom chtělo město Liberec jeslová oddělení, na která finančně přispívá, zcela zrušit.

Při argumentaci nepomáhala ani možnost zkrácené mateřské dovolené, při které matka pobírá rodičovský příspěvek pouze po dobu dvou let a pak se chce vrátit do zaměstnání. Jesle se měly uzavřít k 30. červnu. „Vstřícným krokem města je bezplatné poskytnutí budovy pro vznik soukromých jeslí. Pokud si maminka bude chtít mateřskou dovolenou zkrátit, bude si muset zaplatit soukromé jesle,“ vzkazoval na podzim libereckým rodičům náměstek primátora Ondřej Červinka.

Přitom se tehdy hovořilo o měsíčním poplatku za soukromé hlídání dětí od jednoho roku do tří let ve výši kolem sedmi tisíc korun. Informace o možném zrušení jediných jeslí, které se ve městě pod Ještědem nacházejí a které jsou navíc specializované pro děti s očními vadami a opakovanými respiračními chorobami, vyvolala mezi rodiči bouřlivé diskuze, které vedly až k sepsání petice za zachování jeslí.

Rodiče se totiž obávali, že Liberec by přišel o unikátní pracoviště, kde se zdravotníci ve spolupráci s pedagogy snaží u dětí zmírnit či dokonce napravit drobné zdravotní obtíže před jejich nástupem do prvních tříd. „Je to přechod na jednotný systém. Nyní zajišťujeme dětem péči, kdy jsou nesystémově zařazeny do pseudoléčeben. Chceme, aby chodily do normálních tříd, aby se integrovaly. Problém v těchto zařízeních je mimo jiné i v tom, že zde nedostávají předškolní vzdělání,“ odůvodňoval tehdy krok města náměstek Ondřej Červinka.

Zkušenosti rodičů se s názorem náměstka zcela rozcházely. „Mé dceři se musí pravidelně zalepovat oko, učitelky ve školkách to neumí a děti by se jí smály nebo by jí náplast strhávaly,“ mínila Eva Kožínková, jejíž dcera chodila do speciální školky v Husově ulici. „Na svém únorovém zasedání se zastupitelé peticí občanů za zachování městských specializovaných zařízení pro děti ve věku od 1 do 3 let zabývali. Po diskusi byl schválen záměr zachovat takové zařízení v ulici Holečkova, a zařízení Husova a Údolní převést pod školská zařízení,“ vysvětlil tiskový mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych vstřícný krok města, který jesle zachránil.

Místo zrušení jeslových oddělení tak naopak dokonce došlo k navýšení jejich kapacity. „Doposud byla ve třech zařízeních kapacita po 10 dětech. V současnosti bude provozováno jedno zařízení – Holečkova s kapacitou 35 dětí,“ uvedla přesný počet ředitelka CZaSP Jaromíra Čechová s tím, že v současné době je kapacita dostačující. „Neevidujeme žádosti, kterým bychom nemohli vyhovět,“ dodala ředitelka.

Zachování jeslí si pochvalují i liberečtí rodiče. „To je dobrá zpráva. Chystáme se založit rodinu, a protože splácíme hypotéku, chystám se brzy zpět do práce. Jsem ráda, že mám šanci dát své dítě v Liberci do jeslí,“ sdělila Martina Kučerová z Liberce.