Již zahájení osmého ročníku Slavností Ještědu přilákalo v pátek 16. července na vrchol Ještědu stovky lidí. Ať už mířili na odhalení sochy Jaroslava Róny, na koncert skupiny Lunetic nebo zhlédnout kultovní český film Ikarie XB 1, na své si přišel každý.
„Každý rok se snažíme program nějak obměnit a nabídnout něco zajímavého, nějaké nové téma,“ řekla zakladatelka a duchovní matka Slavností Ještědu Jitka Mrázková. Letos organizátoři zvolili ladění v duchu starých sci–fi filmů, marťanů a kosmických lodí. „Socha pana Róny k tomu přímo vybízela,“ uvedla Jitka Mrázková.
Po slavnostním odhalení sochy v pátek odpoledne začaly svítit reflektory, které z Ještědu udělaly vzlétající kosmickou loď. Nasvícená dominanta byla vidět z dalekého okolí.
Po programu s oživlými mimozemšťany začalo promítání dnes už kultovního českého sci–fi snímku Ikarie XB 1. „V našem nejvýše položeném letním kině v Čechách je promítání filmů už tradice,“ zažertovala Jitka Mrázková. Zatímco ale v minulých ročnících se organizátoři většinou vytasili s nějakou novinkou, letos zvolili archivní snímek.
V retrostylu se nese i doprovodná výstava, nazvaná „Ukázka současného a retrostylu – léta designu v interiéru a exteriéru“. Návštěvníci můžou spatřit, jak by interiér hotelu Ještěd viděli současní designéři, například Rony Plesl či Max Velčovský.
Sobotní program pak měl v režii Jizersko–ještědského horského spolku. Kvůli extrémnímu vedru ale pořadatelé zrušili oblíbené soutěže ve výstupech na Ještěd i vynášení pivního sudu.


Navzdory vedru i mohutné bouři


„Jsou to extrémně fyzicky náročné aktivity a v současném počasí by jejich pořádání bylo hazardováním se zdravím účastníků,“ vysvětlil Pavel Schneider, ředitel závodu.
Návštěvníci tak mohli alespoň poslouchat vystoupení libereckých amatérských kapel.
Aby rozmarů počasí nebylo málo, přihnala se v sobotu večer silná bouře. Koncert kapely Lunetic ale nepřekazila. „Prostě jsme koncert přesunuli do hotelu Ještěd,“ řekl Martin Korych, mluvčí radnice. Přijelo se podívat přes pět set fanoušků.
Neděle pak patřila především dětem. Ve výtvarných dílnách si mohly vyzkoušet, jak se navrhuje bižuterie nebo si nakreslit vlastního Marťana. Odpoledne pak vyjela slavná liberecká jízda veteránů. Představilo se v ní na padesát historických vozidel.
Projekt Slavností Ještědu vznikl před osmi lety. „Chtěli jsme tehdy připomenout 30. výročí fenoménu Ještěd,“ vrací se k začátkům Jitka Mrázková.
Architekt Karel Hubáček získal za stavbu Perretovu cenu. Z politických důvodů ji nemohl převzít.