„Téměř 95 procent Čechů však nevědomky přetváří neškodnou vodní lázeň na nebezpečný chemický koktejl. Vodu v bazénu totiž čistí jedovatým chlórem. Ten v reakci s dalšími látkami, třeba i s běžným potem zvyšuje riziko vzniku ekzémů, astmatu, zánětu průdušek nebo gynekologických potíží," varuje Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

A dodává: „Riziko se navíc zvyšuje ve špatně odvětrávaných prostorách, kterými mohou být i domácí zastřešené venkovní bazény či vířivky. Během plavání totiž lidé vdechují nebezpečné aerosoly z chlóru, které se tvoří těsně nad hladinou."

„Chlór v reakci s dalšími látkami zvyšuje riziko vzniku ekzémů, astmatu, zánětu průdušek nebo gynekologických potíží. Škodí hlavně batolatům i starším dětem." Petra Režňáková, Přírodovědecká fakulta UK

To potvrzují i lidé, kteří využívají veřejné bazény. „Můj patnáctiletý syn patří k citlivějším jedincům a vždy, když navštívil liberecký aquapark v Babylonu, tak měl dýchací potíže," přiznává Jiřina Černá.

Deníkem oslovení majitelé bazénů mají ovšem většinou za to, že jim chlór uškodit nemůže. „Myslím si, že když lidi budou dodržovat návod, nemají se čeho bát. Chlór je přece i ve vodovodní síti," argumentuje Miroslav Hrůza z Liberce. „Spíš by mě zajímalo, co je dneska zdravé?! Jinak bazén máme a čistíme ho prostředky pro bazény a chlór tam bude určitě," uvedla Michaela Buňatá ze Žibřidic na Liberecku.

Řešení? Nové technologie

V souvislosti s jedovatým chlórem se na trhu objevil prostředek GUAa POOL, který škodlivou látku nahrazuje.

„Naše technologie funguje na bázi polymerů a lze ji použít na všechny typy domácích bazénů i vířivek a je cenově srovnatelná s chlórem. Desinfekce neobsahuje toxické látky. Bezchlórovou desinfekci používá i stále více veřejných bazénů ve snaze vyhnout se škodlivým účinkům chlóru i havárií spojených s únikem této látky," tvrdí Petr Wagner, dodavatel nového bezchlórového řešení.

K zájemcům o nové technologie se tak řadí i zmiňovaný liberecký aquapark. „Zatím stále ještě chlór používáme, ale v současné době se jedná o změně, chceme přejít na nové čištění co nejdříve," potvrdila provozní pracovnice z oddělení zábavy Centra Babylon.