„Zjistili jsme, že SOS nemá ještě jednoznačně ujasněný postup ani co se týče souhlasu s avizovanou tichou podporou KSČM,“ vysvětlil Stanislav Eichler s tím, že pokud nakonec SOS toto odmítne, ČSSD sestaví jednostrannou krajskou vládu. „O podporu poté budeme žádat všechny strany napříč politickým spektrem,“ doplnil Eichler.

Schůzka vyjednávacích týmů ČSSD a SOS skončila včera chvíli po jedenácté hodině dopolední. ČSSD při ní právě kritizovala nejednotnost koalice SOS. „Někteří naši kolegové vystupují v médiích s prohlášeními, že odcházíme do opozice. Oficiální prohlášení Alianční rady SOS však stojí na další spolupráci s ČSSD,“ uvedla Lidie Vajnerová, lídr kandidátky SOS. SOS navrhla týmu ČSSD další pokračování trojkoalice s hnutím Starostové pro Liberecký kraj (SLK), s kterým odmítla ČSSD vyjednávat.

SLK se po odchodu z jednání o příští krajské koalici včera sešli s ODS. Na programu schůzky však nebyla možná koalice. Lídr SLK Martin Půta uvedl, čistě hypoteticky, pokud by se na ně vítězná ČSSD obrátila s výzvou o znovupřipojení k vyjednávání o třístranné koalici, SLK by na to přistoupila. „Vidím to jako nejrozumnější důsledek letošních voleb,“ vysvětlil Martin Půta.

SOS není při vyjádření jednotná

Česká strana sociálně demokratická by chtěla po rozpadu vznikající koalice se Stranou pro otevřenou společnost a Starosty pro Liberecký kraj vládnout v menšinové dvoustranné koalici s SOS, za tiché podpory Komunistické strany Čech a Moravy. Avizované včerejší vnitrostranické jednání o souhlasu s tichou podporou uvnitř SOS nepřineslo kýžený výsledek.

„Někteří naši kolegové vystupují v médiích s prohlášeními, že odcházíme do opozice. Oficiální prohlášení Alianční rady SOS však stojí na další spolupráci s ČSSD,“ uvedla Lidie Vajnerová, lídr kandidátky SOS. Kromě toho pak dodala, že SOS s tichou podporou KSČM oficiálně souhlasí.

Na druhou stranu však další kandidát za SOS, Jaromír Dvořák, uvedl informaci zcela opačného znění. „Vedení krajské organizace SOS se shodlo na tom, že za tiché ani veřejné podpory ze strany KSČM do koalice nepůjdeme. Budeme rádi, když se opět zahájí jednání se Starosty pro Liberecký kraj,“ řekl Jaromír Dvořák.

Nejednotnost SOS kritizoval i lídr ČSSD Stanislav Eichler na středeční společné schůzce obou stran.

(jsd, pej, ppt)