V úterý Komunitní středisko Kontakt nabídlo před radnicí polévku zdarma každému, kdo šel kolem. Původně měla zahřát hlavně lidi bez přístřeší, ale těch mnoho nepřišlo.

„Spojila jsem dohromady dva recepty, které jsem našla v kuchařce. Každý, komu polévka chutnala, si může recept opsat ve středisku Kontakt ve třetím patře. Tam jej vystavíme,” prozradila učitelka vaření ve výslužbě Libuše Frýdlová.

Obří dýni dostalo středisko Kontakt před časem darem. Použilo ji jako prvek podzimní výzdoby.

„Když přišla zima, bylo nám líto dýni vyhodit. Napadlo mne, že začal Advent a že by bylo pěkné udělat něco pro druhé, uvařit polévku a rozdávat ji na náměstí a snad tím i někomu přinést radost,” řekl ředitel Kontaktu Michael Dufek. Jak doplnil, z dýně kuchařky připravily 25 litrů polévky. To představuje 100 až 150 porcí. Více než sto lidí se včera také nechalo k voňavé pochoutce zlákat. Někteří si šli i přidat.

„Polévka je vynikající. Už jsem si řekl o recept,” prohlásil starší muž. Teplou krémovou polévku s kousky opečeného chleba si pochvalovala také Marie Kašparová, která tlačila přes náměstí invalidní vozík s dcerou. „Jdeme od doktorky. Polévka nám přišla vhod,” řekla.

Ne všem kolemjdoucím ale udělalo pozvání radost. „Někteří jsou zaražení. Lidi dnes nejsou zvyklí na to, že jim někdo něco dává zadarmo,” podotkla Irena Jirásková, předsedkyně spolku žen. Někteří brali polévku jako příležitost zanadávat si na poměry. „Za komunistů byla práce, bylo všecko. Teď vládne bída,” řekl 75letý senior.