Zoologická zahrada v Liberci na začátku týdne představila jednu z novinek letošní sezóny. Jedná se o expozici, kterou tvoří čtrnácti terárií, a je věnována chovu unikátních a v mnoha případech velice vzácných druhů žab. Všech jedenáct druhů je něčím výjimečných, některé dosud nechová žádná česká zoo a vzácně jsou k vidění i v evropských zahradách. Jedná se zejména o žáby z tropických deštných lesů Střední a Jižní Ameriky, Austrálie, Madagaskaru i Papuy Nové Guiney, kde obývají různá stanoviště napříč všemi patry lesa.

„Osvětlení i závlaha jsou napojené na spínače, které umožňují nastavení ideálních podmínek pro chov žab. Některé například pro rozmnožování vyžadují dodržování období sucha a dešťů. Důležitá je i klimatizace, aby mohlo dojít k poklesu teploty přes noc. Terária jsou také osázena rostlinami, které se běžně vyskytují i v přirozeném prostředí chovaných žabek,“ informovala zooložka Petra Hnidová.

Mládě supa hnědého.
VIDEO: Radost v liberecké zoo. Po třiceti letech se vylíhnul ohrožený sup hnědý

Největší raritu představuje rosněnka Valeriova, která patří mezi takzvané skleněné žáby, pro něž je typická průsvitná kůže. Tato vlastnost se projevuje ve spánku, kdy se velké množství krve uloží v játrech. „Kůže je pak natolik průhledná, že je možné spatřit i vnitřní orgány. Společně s její velikostí, přibližně dva až dva a půl centimetru, ji to v přírodě činí téměř neviditelnou. Po probuzení se rosněnce krev opět rozlije po celém těle a žabka je pro lidské oko lépe rozeznatelná,“ popsala žábu Hnidová.

Mezi další unikáty patří listovnice třásnitá s kožními třásnitými výrůstky na zadních končetinách nebo víčkovnice yucatanská, jež zaujme větší hlavou s prodlouženou tlamou připomínající tvarem zobák. „Tento kostěný „zobák“ žáby využívají při zablokování otvoru dutiny, v níž tráví čas. Kostěný útvar brání vstupu predátorů, a navíc přes něj víčkovnice ztrácí jen minimum vody oproti žábám, které otvory blokují celým tělem,“ dodala zooložka.

Žabky listovnice pestré.
FOTO: Liberecká zoo začala s chovem vzácných žabek, jako jediná v Čechách

Návštěvníci se mohou těšit také na rohatku Cranwellovu, která se vyznačuje robustním tělem a velkou tlamou. Díky té uloví i menší obratlovce. Ke zpracování potravy jí pomáhají zuby. Za svůj druhový název vděčí tato velká žába kožovitým výrůstkům nad očima připomínajícím růžky. Liberecká zoo rozšířila chov pestrobarevných pralesniček, známých díky své vlastnosti vylučovat jedy. „Jedná se o alkaloidy nebílkovinné povahy, které získávají v přírodě z potravy. Některým pralesničkám se říká šípové žáby, protože jejich kožní sekret využívají indiáni k potírání šípů. Jed získávají tak, že žáby zahřívají nad ohněm,“ upřesnila Hnidová. Novými druhy, kterými zahrada obohatila svou kolekci, jsou pralesnička drobná, pralesnička brazilská a pralesnička batiková.

Nejohroženější ze všech v Liberci prezentovaných žab je listovnice přízračná, která se ve volné přírodě ocitá na prahu vyhubení. Žije v Kostarice a Panamě a Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií pro ni stanovila plemennou knihu s cílem založit stabilní a životaschopnou populaci chovanou v lidské péči v moderních zoologických zahradách. „Jsem rád, že se nám daří pravidelně návštěvníkům představovat nové vzácné druhy. Díky této nové expozici ve spojení s dalšími terárii a paludáriem v Pavilonu tropů se teď liberecká zoo může pyšnit jednou z největších kolekcí tropických žab v českých zoologických zahradách. A navíc ji plánujeme ještě postupně rozšiřovat o další zajímavé druhy. Věřím, že to ocení nejen zapálení odborníci, ale i naši návštěvníci,“ uzavřel ředitel zoo David Nejedlo.

Seznam žab, které lze v expozici na ZooExpu zhlédnout:
rosněnka Valeriova (Hyalinobatrachium valerioi), rosnice siná (Litoria caerulea), listovnice přízračná (Agalychnis lemur), listovnice třásnitá (Cruziohyla craspedopus), víčkovnice yucatanská (Triprion petasatus), rohatka Cranwelova (Ceratophrys cranwelli), pralesnička barvířská (Dendrobates tinctorius)-forma Citronella, pralesnička azurová (Dendrobates tinctorius azureus), pralesnička batiková (Dendrobates auratus) - forma Ancon Hill, pralesnička drobná (Oophaga pumilio)-forma Bastimentos, pralesnička brazilská (Adelphobates galactonotus)-forma Orange, pákosnička běloskvrná (Heterixalus alboguttatus), rosnička včelí (Trachycephalus resinifictrix), parosnička srdíčková (Dyscophus guineti)