Co vnímáte při své práci jako nejpozitivnější?

Mám radost, když se mi daří posouvat zoologickou zahradu nějakým způsobem dopředu. Když se například zúčastní zajímavého projektu nebo když se nám podaří odchovat mládě vzácného druhu zvířete – to je případ například takinů, levhartů, žiraf nebo zeber.

Co myslíte, že byla největší změna v ZOO za vašeho působení?

Nejspíš rozšíření ZOO o další dvě organizace – o domov pro zvířata v nouzi Archa a středisko ekologické výchovy Divizna. Na začátku oba projekty narážely na nedůvěru a pochybnosti, ale fungují a teď se od nás inspirují i jiné zahrady.

Co vám naopak při práci vadí?

Je vyčerpávající, když po týdnu administrativní práce přijdu domů a nevidím za sebou hmatatelný výsledek své práce. Když jsem ještě dělal veterináře, bylo to jednoduché – celý den jsem léčil a operoval zvířata, a to bylo vidět hned. Je také hodně těžké udržet rovnováhu tak, aby si ZOO udržela přízeň zřizovatele i veřejnosti, ale zároveň se nepodbízela. A do třetice – letos se opravdu nevyvedlo počasí a přineslo celou řadu problémů, třeba snížení návštěvnosti a tedy i tržeb.

Kdybyste byl kouzelník a mohl cokoliv hned změnit, co by to bylo?

Všeobecně bych změnil komunikaci mezi lidmi. Připadá mi příliš konfrontační, rád bych, kdyby byla spíš o spolupráci, méně agresivní. Co se týče ZOO, tam bych rád přičaroval více peněz na mzdy lidí, kteří zde pracují často takřka za minimální mzdu, a také pokud možno nějaké nové investice. Takovéto kouzlení je ostatně hlavní náplní mojí práce. Těžko říci, jestli ji dělám dobře. To ukáže teprve historie.