Chrastavské náměstí bude zase o něco krásnější. Barokní kašna z roku 1707 projde totiž velkou rekonstrukcí. Opravu cenné památky za téměř půl milionu korun hradí Evropská unie z operačního programu Cíl 3 – Česko – Polsko.
„Dotaci čerpáme spolu s naším partnerským městem, kterým je polský Lwowek Slaski,“ prozradil vedoucí chrastavského odboru rozvoje Jakub Dvořák. „I tam totiž probíhá rekonstrukce historického centra.“
Chrastavská kašna potřebuje opravu, protože ji v zimě poškozuje zamrzající voda .
Za všechno může led a pískovec
„Problémem je pískovec, ze kterého je kašna vyrobena,“ objasnil Dvořák. „Natahuje do sebe vodu, a i když kašnu na zimu vypouštíme, popraská,“ doplnil. Restaurátoři z Národního památkového ústavu si s podobnými problémy naštěstí vědí rady.
„Vyřešíme to pomocí takzvané olověné vany,“ řekl Miloš Krčmář, historik umění. „Kašnu zevnitř vyložíme olověným plechem o tloušťce dva milimetry. To zabrání únikům vody a zpomalí chátrání kašny,“ dodal.
Jedná se o osvědčený postup, který památkáři již použili například na kašnu v Jičíně. Není potřeba se obávat, že obložení zničí historický ráz kašny. „Plech končí pod hladinou vody, takže nebude vůbec vidět,“ vysvětlil Krčmář.
Práce na opravě kašny nejspíš začnou v srpnu letošního roku, snad už během zimy by měly skončit. „Konkrétního zhotovitele město zatím nevybralo,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje. „Kašna ale zůstane po celou dobu na náměstí,“ tvrdí.
Barokní dílo staré více než tři sta let je na seznamu památkově chráněných objektů, stejně jako dalších třiatřicet chrastavských pamětihodností. Opravy by se snad mohla dočkat i další z nich, morový sloup na náměstí. "Ano, rádi bychom dopřáli rekonstrukci i sloupu, ale to je zatím jen dohad,“ nastínil další plány Dvořák.