ZUZANA MINSTROVÁ
TOMÁŠ LÁNSKÝ

Historické centrum města už nežije jako kdysi. Malé obchůdky živnostníci vyklízejí a raději se stěhují do velkých nákupních center, kam navíc mohou zákazníci dojet autem. Přibývá i výloh, které zůstávají celé měsíce prázdné.

Přesto se najdou obchodníci, kteří by střed města za neosobní nákupní centra neměnili. Drží se zde, i přes rostoucí nájemné.

„Bydlím v centru přes padesát let. Po roce 1990 se z něj stala komerční zóna. V pět, šest hodin odpoledne lidi opustí kanceláře a odjedou domů, případně za zábavou jinam. A město vymírá,“ svěřila se za usedlíky Jaroslava Ježková. Jak dodala, když zde dříve žilo víc lidí, bylo také kam zajít za zábavou.

„Jdu do obchodu a s údivem zjistím, že už tam není. Kdybych chtěla někde s přáteli posedět, nejde to, protože jsou všude hrací automaty,“ dodala žena.

Téměř dvacet let sídlí v Moskevské ulici řeznictví, dnes nazvané U rytířů.

Řeznictví v Moskevské ulici se zatím drží, zvláště díky stálé klientele. Foto: Deník / Silvie Lintimerová

„Jsme v nájmu, ale naši šéfové teď jednají s majitelem budovy o tom, že by nám něco slevil,“ prozradila vedoucí Jaroslava Hromadová. „Zatím se držíme, ale je to bída. Máme naštěstí stálý okruh zákazníků. K nám chodí ti, co nemají rádi balíčkované maso, co si chtějí sami vybrat podle toho, co vidí,“ doplnila.

Ve středu města se drží dlouhodobě také obchody, jejichž šéfové podnikají ve svém. Jedním z nich je například Knihkupectví Sova, také v Moskevské ulici.

„Koupili jsme si podíl na domě, takže jsme ve svém. Neplatíme nájem, ale úvěr. Kdybychom byli v nájmu, naše knihkupectví by nepřežilo,“ prozradila majitelka Hana Brzoňová.

KNIHKUPECTVÍ SOVA SE DRŽÍ. Jedním z mála obchůdků, které ve středu Liberce za posledních dvacet let nezměnily adresu, je Knihkupectví Sova v Moskevské ulici. Naštěstí sídlí ve svém, takže nemusí platit nikomu drahý nájem. Foto: Deník/ Silvie Lintimerová

V minulosti mělo knihkupectví ještě pět dalších prodejních stánků. Ty ale muselo postupem času, jak klesal zájem lidí o knížky i cédéčka, zrušit. A jaký má majitelka Hana Brzoňová recept na přežití? Především nabídnout lidem něco navíc, něco, co jim nedávají neosobní nákupní centra.

„Řetězce se snaží spolykat ty malé. My jsme rodinné knihkupectví. Sháníme zákazníkům to, co není, objednáváme knížky, které už jinde neseženou. Každé čtvrtletí míváme slevy. Děláme, co můžeme,“ poznamenala majitelka s tím, že v minulosti v jejím malém knihkupectví pracovalo devět lidí. Dnes je zde kromě ní jen jedna prodavačka.

Jedním z posledních krámků, které za 20 let nezměnily majitele, je prodejna kávy, čaje a cukrovinek U radnice na náměstí Dr. Edvarda Beneše.

Poznámku Zuzany Minstrové k tématu čtěte zde.

Od roku 1991 ji vede Zdeňka Zvárová. Sama ale přiznává, že obchod řídí hlavně díky svému entuziasmu a také proto, aby neseděla doma na kanapi. „Kdybych neměla ještě důchod, tak se neuživím,“ řekla sympatická žena. „Poplatím nájem, elektřinu, tu jednu prodavačku co tu se mnou je a konečná. Já jsem tady vlastně zadarmo,“ počítá nahlas. Díky dohodě se správcem nemovitosti, který zastupuje zahraniční majitele, má vzhledem k poloze krámku solidní nájem.

Dobře si ale uvědomuje, že až se objeví nabídka nějaké herny nebo vietnamského trhovce, těžko mu bude konkurovat. „Osobně tomu dávám rok, pak nevím, co bude,“ dodala rezignovaně.

Kupní síla lidí se totiž přesunula jinam. Lidé si kávu, čaj, alkohol a cukrovinky kupují v obchodních centrech. Zdeňka Zvárová tak žije hlavně z několika desítek věrných zákazníků, kteří si k ní chodí pro kvalitní mletou kávu nebo likéry. A také pro kus dobrého slova, které vám v supermarketu nedají.

„Já se tu s každým vybavuji, možná že i proto sem někteří lidé pořád chodí,“ přiznala vedoucí.

Nejsilnějším měsícem z hlediska tržeb byl i tady jako ve všech obchodech prosinec. Alkohol a cukrovinky šly na dračku jako nikdy. „V podstatě vždycky čekáme na konec roku, to se finančně malinko zahojíme, ale není to žádná sláva,“ dodává.

Zájem o šperky u lidí neklesá

Ne všechny obchody, které ve středu města vydržely, živoří. Patří mezi ně klenotnictví a prodejny šperků.

Jak potvrdila vedoucí prodejny Zlatnictví Korál v Pražské ulici, zájem lidí o šperky příliš neklesá.

„Díky narozeninám, promocím a svatbám, které jsou pořád, se k nám zákazníci stále vracejí,“ poznamenala.

Důvod, proč se nepřestěhovali stejně jako mnohé ostatní obchody do nákupního centra Forum, Plaza nebo Nisa je logický. „Myslíme si, že důstojné prostředí kamenného krámku lépe vyhovuje povaze našich zákazníků, takže nám nákupní střediska příliš nekonkurují,“ podotkla.

O tom, že ani zázemí velkého nákupního centra nemusí být zárukou úspěchu, se přesvědčily už i velké řetězce. Například Billa minulý pátek uzavřela svoji pobočku v obchodním centru Delta ve Fügnerově ulici.

„K tomuto kroku jsme přistoupili, neboť hospodářské výsledky prodejny neodpovídaly našemu očekávání,“ přiznala mluvčí Billy Gabriela Bechynská. Otevření náhradní prodejny v jiných prostorách Billa v tuto chvíli neplánuje.