Půjde teprve do šesté třídy. Blonďatý kluk s kukučem rošťáka, který rád kouká na Želvy Ninja. Právě tento kreslený seriál vzbudil v jedenáctiletém Matěji Říhovi z Liberce zápal pro bojová umění. V šesti letech se dal na karate a od té doby jeho hvězda stoupá vzhůru. Stihl se stát šestinásobným mistrem republiky, olympijským vítězem, vicemistrem světa a zároveň je dnes vůbec nejmladším mistr ČR v karate.

„Rok a půl nás s tím otravoval. Mysleli jsme, že se zbláznil. Pak jsme tomu podlehli a už u karate zůstal,“ vzpomíná na čtyři roky starou minulost Matějův otec Zdeněk Říha. Toho, že chlapce na karate přihlásil, už nikdy nelitoval. „Musí dřít a dřít. Za víkend to dělá třeba 10 hodin. Ale jsme rádi, že nesedí celý den u počítače,“ dodává Matějova matka. A Matěj se na plátku odvděčuje tím, že vozí medaile odevšad, kam přijede. Naposledy z červnové Olympiády dětí a mládeže v Olomouci, kde skončil tradičně jako první. Obstál v souboji, kdy čelil přesile.

Matěj Říha dojíždí dvakrát týdně do Prahy, kde ho trénuje předseda Pražského svazu karate a trojnásobný mistr České republiky v karate Karel Kesl. Ten Matěje přivedl také k tréninku bojového umění původem z Izraele saishokido, které využívá prvky karate, aikida, juda, kickboxu a dalších bojových umění. „Matěj je velký talent. Dobře se učí. Už jednou čelil přesile, ale v souboji obstál. Pokud mu zápal vydrží, čeká ho slavná budoucnost,“ nešetří chválou trenér.

Sám Matěj je skromný. Na první pohled byste do hubeného chlapce neřekli, že trénuje sport, který ve své vrcholové fázi dokáže zabíjet nepřátele. „Mým snem je stát se právníkem. No, ale kdyby to šlo, pak taky mistrem světa,“ říká jedenáctiletý chlapec. Jeho vrstevníci ve škole si ho hýčkají. Přiznává, že kamarádi ho hájí. „Nemusím se prát. Když jde do tuhého, spolužáci se mě vždycky zastanou,“ přiznává.

Saishokido je poměrně nový sport. Založil jej izraelský instruktor speciálních jednotek a bývalý armádní důstojník Danny Hazan. Právě on už deset let zajíždí na Liberecko, kde své umění předvádí na letních campech. Matějův sen setkat se s ním se včera poprvé splnil. Danny Hazan malého chlapce pochválil. „Je výborné, že se tomu věnuje,“ směje se. „Když učíte malé děti, děláte to jinak než u dospělých. Dáváte jim základy stylu, které si pak pilují, až jednou dojdou do fáze, kdy je z nich hotový bojovník,“ vysvětluje Hazan model, jak se trénují děti. Saishokido přitom může začít trénovat kdokoliv. Obsahuje prvky všech bojových umění, proto v jeho řadách najdete muže, ženy, i děti. Věk není rozhodující.

„Judo se specializuje na chvaty zblízka, karate zase na souboj na délku paží. To může být v reálném životě problém. Saishokido je unikátní v tom, že zahrnuje formy obrany proti zbraním, proti přesile, útoku na zemi a dalším formám agrese,“ připomíná trenér Karel Kesl. I samotné tréninky na to pamatují. „Musí se umět ubránit, i kdyby ho mlátili hlava nehlava a u toho drželi pod krkem,“ dodává v nadsázce trenér. „Teď zrovna jsme nacvičovali situaci, kdy jeden stojí, druhý ho zezadu drží a čtyři ho mlátí přes hlavu. Zároveň na něj běží útočník s nožem. S tím se musí umět vypořádat,“ vysvětluje.