Jednu z příčin zavdal zastupitel za Změnu pro Liberec Jaromír Baxa.

„I kdyby nynější kontrola zakázek na lázně a bazén nic nenašla a dopadla dobře, my podáme stížnost dál, na Evropskou komisi," prohlásil.

Připomněl tak pochybnosti Změny, která označuje obě obří zakázky za předražené a zmanipulované, tedy připravené dopředu pro určité firmy. Kvůli nynější kontrole ze strany regionální rady, kterou vyprovokovali právě lidé ze Změny, dosud nezačalo vyplácení evropských dotací na obě stavby.

Přitom Úřad na ochranu hospodářské soutěže už vloni vydal rozhodnutí, že nenachází v zakázkách žádný důvod k zahájení šetření.

„Když zde dochází k tomu, že se veřejné peníze využívají neefektivně, nic jiného nám nezbývá. Měli jste čas si to rozmyslet a něco s tím dělat," pokračoval na jednání zastupitelů Jaromír Baxa.

Náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům) připomněl, že město se může dostat až na pokraj bankrotu, pokud by muselo stavby platit ze svého.

„Je smutné, že Změna jde proti všem. Nedivte se pak, že nikdo nechce jít s vámi," obvinil politiky náměstek Šolc. „Pokud vám dá nějaký eurobyrokrat za pravdu, lázně opravené nebudou. Městu to však žádný prospěch nepřinese. Garantuji vám, že příštích deset let nebude mít Liberec 300 milionů na to, aby mohl rekonstrukci lázní sám zaplatit," doplnil.

Liberci by ale k tomu hrozilo, že by musel uhradit sankci ve stoprocentní výši evropské dotace. Josef Jadrný ze Změny upozornil přítomné, že sdružení si je tohoto rizika vědomo.

Přidala se k němu také Zuzana Kocumová.

„Kdyby nám po kontrole Evropské komise sebrali dotace, může za to ten, kdo tyto projekty připravoval. Ne my," zdůraznila zastupitelka Zuzana Kocumová. „My jsme proti tady běžným handlům ve smyslu něco za něco. Proto jsme proti všem. A budeme dál, dokud se politika v Liberci nezmění," dodala.

David Václavík (Liberec občanům) připomněl základní problém u obou zakázek za téměř půl miliardy korun. Jak řekl, dokud probíhají kontroly staveb, nikdo na ně neuvolní dotace.

„Kontroly mohou na základě vašich stížností trvat i 10 let. Vy tak připravíte město o miliony korun. Už nyní stojí vaše podněty město dost peněz. A co je horší, Liberec přichází i o svůj kredit," vmetl David Václavík do řad Změny. „Když jste po volbách byli ve vládě na radnici, sami jste potvrdili vítěze výběrových řízení na obě zakázky. A až potom jste je začali zpochybňovat," řekl s ironickou poznámkou, že některé politické subjekty v zastupitelstvu mají svoji logiku.

Právě proto, že stavbaři pracují na projektech už od září zdarma, bude si muset město podle náměstka Jiřího Šolce vzít na předfinancování vyšší úvěr, než původně zamýšlelo. Kvůli nové půjčce ve výši 200 milionů korun se sejde v srpnu mimořádné zastupitelstvo.