Jazz jako hudební žánr se navrací do klubů, barů a koncertních sálů na severu Čech. V poslední době i zásluhou příhraniční spolupráce. Blízkost polských a německých hranic dovoluje organizátorům jazzových koncertů představit kapelu či interpreta naráz třem národům. Jako perfektní příklad lze uvést festival Mandava Jazz, který probíhá v německém městě Zittau od roku 1984. Letos poprvé se organizátoři rozhodli představit festival i českým a polským posluchačům.

„Festival se koná v Žitavě od roku 1984 a i navzdory jeho přerušení v 90. letech se letos uskuteční už jeho 18. ročník.

Pod titulem „Proti proudu Mandavy" proběhnou jednotlivá vystoupení v různých místech údolí Mandavy, od ústí řeky až téměř k jejímu pramenu na úpatí českých kopců. Hudba tak spojí na několik dní Hirschfelde, Žitavu, Mittelherigsdorf, Hainewalde, Großschönau, Seifhennersdorf a Varnsdorf. Letošní ročník festivalu Mandava Jazz bude specifický díky kombinaci mladých talentů, městské hudební kultury a zajímavých míst, ve kterých se jednotlivé koncerty odehrají," představil festival organizátor Thomas Pilz.

Během jedenácti dní měli možnost diváci navštívit koncerty na německé i české straně hranic. Varnsdorf se stal českým partnerem festivalu teprve letos. Podle Martina Musílka, ředitele tamního divadla, je o jazz na severu čech zájem. Sám Musílek se pokusil v minulosti několik jazzových koncertů zorganizovat, ale až se spoluprací s německými partnery se mu podařilo přilákat dostatečný zájem návštěvníků z regionů.

„Přijeli jsme z Liberce, kde příležitostí slyšet jazz na živo není tolik. O festivalu jsme se dozvěděli úplnou náhodou. Nejdřív jsme chtěli přijet vlakem, ale nakonec jsme tady autem," řekl Adam Drda, který dorazil na páteční koncert kapely Walter Phishbacher NY3 Acoustic Trio do prostor pivovaru Kocour s několika přáteli.

Jazz zní na obou stranách hranice

Netradiční prostory, ve kterých se koncerty odehráli, byli jedním z lákadel pořadatelů. Po sérii vystoupení pod širým nebem, v kavárnách, na radnici a muzeu, se jazzoví hudebníci z U.S.A., Německa a Chorvatska ocitli v pátek večer v prostorách pivovaru mezi trubkami a sudy piva.

„Nikdy předtím jsem tady nebyl, ale ten prostor se mi moc líbí. Navíc je to tu i dobře nazvučené, takže jsem si koncert užil. Překvapilo mě, že přišlo tolik lidí. Kapela hrála skvěle. Při sólu bubeníka, jsme měl pocit, že to tu zboří,"

chválil si nový zážitek Jakub Šubrt.

Podle pořadatelů byli Češi v pátek večer mezi posluchači na koncertě v menšině. Většina ze 160 posluchačů mluvila německy. To i přes fakt, že se festival snaží vyjít vstříc lidem, kteří nebydlí v místě konání a na koncerty musí vyrážet autem nebo vlakem.

Duo Dezim

Například dnes mají potenciální návštěvníci jedinečnou příležitost, poslechnout si kapelu, aniž by museli vystoupit z vlaku. Koncert se totiž odehraje na trase Seifhennersdorf Liberec se zastávkami ve Varnsdorfu, Hainewalde, Žitavě, Hrádku nad Nisou a Chrastavě. Během hodinové cesty bude hrát kapela Doris& The Swinging Bastards, která podle organizátorů hraje jazz z doby, kdy byl ještě mladý. Zpáteční jízdenka do jazzového vlaku stojí 144 korun a pořadatelé slibují, že na tu cestu jen tak nezapomenete.

Jazz na břehu řeky

Mandava, ale není jediná řeka, po které zní jazz. Každé léto lze jazzovou hudbu zaslechnout i na březích řeky Smědé ve Frýdlantě v Čechách, kde probíhá Letní jazzová dílna Krala Velebného. Začínající hudebníci mají možnost se přiučit od profesionálů a navíc si s nimi zahrát a ukázat, co se během workshopu naučili.

„Workshop tradičně lektorují přední čeští a zahraniční jazzoví hudebníci. Neodmyslitelnou součástí frýdlantské jazzové dílny se stala série koncertů pro veřejnost lektorské vystoupení na nádvoří frýdlantského zámku následované dvěma frekventantskými v sále frýdlantské restaurace Beseda, kde se ostatně konají každovečerní jam sessions," řekl Karel Šoltys z Odboru kultury a cestovního ruchu města.

Ve Frýdlantě dokonce otevřeli první jazzovou kavárnu, která sice teprve začíná a hledá si pravidelné hosty, ale během léta bude určitě praskat ve švech.

Jazzový podzim pokračuje v říjnu na řece Labi a vrcholí Mezinárodním festivalem Jazz&Blues, jehož 17. ročník pořádá Kulturní středisko města Ústí nad Labem. Třídenní svátek pro fanoušky jazzu začíná 23. října a představí žánrové hvězdy jako je Mike Stern, který se během své třicetileté kariéry stal jedním z předních jazzových kytaristů a skladatelů své generace. Vystudoval na Berklee College of Music a ve věku 22 let se stal kytaristou Blood, Sweat & Tears. Stern hrál například s Billy Cobhamem či Milesem Davisem.

Posluchači blues si přijdou na své hned při startu festivalu. V pátek vystoupí v Domě kultury hned tři kapely. Lazaret band Dr. Šorfa zahraje elektrické blues, zatímco legendární polská multižánrová kapela, S.B.B. zahraje mix jazzu, blues a rocku. Večer pak vyvrcholí vystoupením Erica Galese.

Jazz se vydal proti proudu řeky Mandavy

Právě probíhající festival Mandava Jazz se letos poprvé představí i v Čechách. Ředitel divadla ve Varnsdorfu Martin Musílek se spojil s německými pořadateli a zorganizoval sérii jazzových koncertů na nevšedních místech ve městě. Poprvé za 18 let se tak německý festival vydal proti proudu řeky Mandavy a nabídl českým fanouškům jazzu kvalitní zábavu.

Odkud přišel impuls pořádat jazzový festival?

Věděl jsem, že tady existuje jazzové publikum. Když jsem přemýšlel o zorganizování koncertů a zíkání finanční podpory, napadlo mě, že by se festival měl jmenovat po něčem místním. Napadla mě řeka Mandava a protože jsem zjistil, že v sousedním Německu mají festival Mandau Jazz, napsal jsem organizátorům, jestli s námi nechtějí spolupracovat. Oni byli okamžitě pro, přijeli za mnou do Varnsdorfu, domluvili jsme se a teď to pořádáme spolu.

kapela Top Dog Brass Band

Existuje na severu publikum, které poslouchá jazz?

Ve Varnsdorfu probíhá první ročník, ale v Žitavě pořádají festival už po osmnácté. Čekal bych, že nejvíc diváků přijde z Varnsdorfu, ale třeba při pátečním koncertě v pivovaru, bylo platících diváků asi 160 a Čechů z toho bylo asi dvacet. Zbytek byli posluchači z Německa.Někteří byli ze Žitavy, někteří z Grosschenau, Heinewelde.

Plánujete ve spolupráci s německou stranou pokračovat?

Včera jsem zrovna mluvil s jedním z organizátorů a říkal jsem mu, že už mám několik nápadů pro příští ročník, on mi řekl, že už také přemýšlí o dalším roce. To znamená, že po konci festival se znovu sejdeme a začneme objednávat už konkrétní kapely pro příští rok.

Kdo se podílel na dramaturgickém plánu festivalu?

Prakticky všechny kapely, které vystupují v Čechách jsem domluvil já. Než jsme se dali dohromady, tak už byla část německého programu připravena. Já jsem měl už dva ze čtyř koncertů na české straně sjednané.

Jak vznikla spolupráce s místním pivovarem Kocour?

To vzniklo takovým zajímavým způsobem. Když jsem udělal tři koncerty, řekněme jazzovo-etnické hudby v divadle, tak tam přišlo hrozně málo lidí a prodělalo to docela dost peněz. Myslel jsem si , že v divadle to nemá cenu dělat, ale mohli bychom zkusit uspořádat koncerty někde jinde, kam by ti lidé přišli. Hodně z nich mi řeklo, že k jazzu patří posezení a pivo. Takže jsem zkusili udělat koncert v pivovaru a přišlo nám tam několikanásobně víc lidí, než nám přišlo do divadla a tak jsme u toho zůstali. Ještě zkoušíme prostor FilmPointu, kde se bude konat jeden z koncertů.

Posloucháte jazz?

Mně se jazz líbí, jazzoví hudebníci jsou zpravidla ti nejlepší a já bych rád lidem představil opravdu kvalitní hudbu, ale ne třeba tu vážnou. Protože koncerty vážné hudby pořádáme pravidelně v divadle. Mojí motivací tak bylo nabídnout divákům něco nového. Jako divadlo máme určitou povinnost nabízet lidem kvalitní kulturu, kterou třeba jinde nenajdou. Neskromně mohu říct, že už se nám tady podařilo vytvořit publikum.

Existují v regionu podobné akce?

V Gorlitz pořádají jazzové koncerty, V Bogatyni mají jazzový festival, V Žitavě organizují Mandau Jazz, pak třeba v České lípě probíhají menší akce. V Liberci jsem byl naposledy na Bohemi Jazz festivalu, to bylo naprosto úžasné.

Kdo přišel s nápadem uspořádat koncert ve vlaku?

Ten nápad jsme měl v hlavě už několik let. Chtěl jsem uspořádat festival v českých vesnicích na Ukrajině, kde provádím dlouhodobý výzkum a někdo řekl, že bychom tu akci mohli udělat. Já jsem řekl, že by to nebylo špatný a že bychom mohli vypravit z Čech vlak. Zkrachovalo to na tom, že bych to celé musel zorganizovat sám a České dráhy navíc nevypadali na to, že by nám vlak dali zdarma.Nicméně jsem na to pořád myslel, když jsme se pak sešli s německými organizátory, rozhodli jsme se, že zajistíme dopravu na naše koncerty vlakem z Německa a na koncerty na německé straně pojedou vlaky z Čech. Navíc jsme chtěli vypravit speciální vlak, který pojede v určitou hodinu, aby se lidé mohli vrátit domů. Nakonec jsme si řekli, proč neudělat ve vagonu rovnou koncert.

Která kapela bude ve vlaku koncertovat?

Kapela Doris a The Swinging Bastards hraje bez amplifikátorů a zesilovačů, takže s koncertem nebude mít problém a snad budeme ve vlaku i čepovat pivo. Sama kapela byla z nápadu nadšená.